Bitcoin a jeho těžba vynesl čínské firmě obří zisky | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Bitcoinový boom dal vzniknout firmě, která svým ziskem zastiňuje Nvidii

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Dominantní výrobce přístrojů na těžbu bitcoinů čínský Bitmain má zřejmě stejné nebo dokonce vyšší zisky než zavedená americká Nvidia, která vyrábí grafické čipy a karty. Obě firmy profitovaly z loňského nárůstu zájmu o těžbu bitcoinů.

Analytici ze společnosti Bernstein, které cituje CNBC, odhadli podle dostupných údajů, že provozní zisk čínské společnosti Bitmain dosáhl loni tří až čtyř miliard dolarů. Americká Nvidia naproti tomu loni dosáhla provozního zisku ve výši tří miliard dolarů, odhadují analytici.

Kurz bitcoinu na aktuálním grafu >>>

"Bitmain to ale dokázal za necelé čtyři roky, zatímco Nvidia to trvalo 24 let, než se sem dostala," říká analýza společnosti Bernstein. Bitmain sídlící v Pekingu byl založen v roce 2013 dvojicí podnikatelů a za ty roky vyrostl v dominantního hráče na trhu s bitcoiny.


Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>


Čínský start-up se zabývá výrobou specializovaných přístrojů pro těžbu kryptoměn. Oproti běžným videografickým kartám dokáže jejich přístroj těžit padesátkrát rychleji. Jejich cena se pohybuje od stovek po několik tisíc dolarů. Firma přístroje zdražovala také v závislosti na ceně bitcoinu, které dosáhlo ke konci roku rekordních částek, čímž se firmě zvýšil provozní zisk.

Kromě toho vytváří Bitmain tzv. pooly, kde účastníci za poplatek spolupracují na těžení a tím si snižují vlastní náklady. Zde má podle analytiků z Bernstein Bitmain až osmdesátiprocentní podíl na trhu. Bitmain jinak samozřejmě vydělává i vlastním těžením bitcoinů, k tomuto účelu provozuje bitcoinové farmy.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

Budoucnost jeho byznysu je však nejistá. Zatímco cena kryptoměn s novým rokem prudce klesla, Čína dále zpřísňuje opatření vůči kryptoměnám. Bitmain ale rychle reaguje, již rozjel jeden pool v Izraeli a otevírá nové bitcoinové farmy v Kanadě a Švýcarsku. Spouští také regionální centrálu mimo Čínu a to v Singapuru. Bitmain se také chrání tím, že spíše prodává přístroje na těžbu, než aby všechno těžil sám a nesl rizika nestabilních kurzů kryptoměn.

Cena bitcoinu: prudký růst k desítkám tisíc dolarů na obzoru? Analytik ale nejdřív věští další propad
Jak se dobývá bitcoin. Těžba kryptoměn je novou šancí pro zpustlé kraje

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!