Cena bitcoinu: prudký růst k desítkám tisíc dolarů na obzoru? Analytik ale nejdřív věští další propad

Bitcoin

Bitcoin Zdroj: profimedia

Bitcoinmat
Bitcoinmat
Bitcoin
Ilustrační foto
Kryptoměny
9 Fotogalerie
red

Cena bitcoinu jako by se nemohla vyvíjet postupně. Buď velmi rychle roste, nebo naopak prudce padá. Jak říká jeden z nejrespektovanějších propagátorů této kryptoměny Andreas Antonopoulos, kurz bitcoinu se vždy vyvíjel v bublinách. A i po řadě svých „úmrtí“ se tato kryptoměna dokázala vzpamatovat. Čtěte, co čekat od budoucího vývoje jejího kurzu.

Každý, kdo do bitcoinu či jiné kryptoměny vložil peníze, se snadno stane posedlým. Konkrétně pak sledováním kurzu digitálních měn. Koho by nebavilo si po několika hodinách říci „právě jsem o dvacet tisíc bohatší“?

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>>

Jenže to platí jen za předpokladu, že jde kurz bitcoinu prudce nahoru. Nachází-li se ve volném pádu, investor snadno podléhá panice. To mimochodem vede k masivnímu výprodeji kryptoměny a opět jen k rychlejšímu propadu ceny. A dalšímu výprodeji. I takové situace jsou nicméně ve světě obchodování s kryptoměnami běžné.

Bitcoin - cena často letí dolů volným pádem

Výsledkem může být i pokles až o 70 procent hodnoty, jako se tak stalo na začátku roku 2018. Jenže jak ukazuje přehled historicky největších propadů ceny bitcoinu, nejde o ojedinělou situaci:

Video placeholder
Přehled největších pádů bitocinu • E15

Po takových „korekcích“ (byť škarohlídi toto slovo berou jen jako eufemismus pro krach) ovšem dříve či později obvykle nastává nový růst.

Mimo jiné i kvůli tomu, že propady ceny využijí investoři k dokoupení bitcoinu či dalších digitálních mincí. Predikce ceny bitcoinu pro závěr roku 2018 či roky následující tak mnohdy kalkulují s násobky aktuální hodnoty.

Vývoj ceny bitcoinu v čase

2010 - 2014

V květnu 2010 se uskutečnil vůbec jeden z prvních a rozhodně z nejznámějších nákupů pomocí bitcoinu, kdy si maďarský těžař za 10 tisíc bitcoinů koupil 2 pizzy. Rok poté už hodnota bitcoinu přesahovala 30 dolarů. Velký milník nastává v listopadu 2013, kdy bitcoin zaznamenává prudký nárůst a koncem měsíce se jeho hodnota vyšplhá přes tisíc dolarů. Netrvalo to ovšem dlouho a bitcoin se opět propadl na poloviční hodnotu.

V souvislosti s krachem největší bitcoinové burzy v únoru 2014, kdy burza Mt.Gox oznámila krádež více než 800 tisíc bitcoinů, hodnota bitcoinů stále klesala, až se začátkem roku 2015 dostala na pomyslné dno (okolo 150 dolarů za bitcoin). 

2015 - současnost

V průběhu roku 2015 hodnota bitcoinu opět kolísá nicméně nadcházející rok je pro majitele bitcoinů velice přínosný, neboť se jeho hodnota opět dostala nad tisíc dolarů. A růst jeho ceny pokračuje dál až do roku 2017, kdy hodnoty bitcoinu překonávají rekordy, nicméně musíme zmínit i několik propadů, které mohly být zapříčiněny s jeho rozdělením na dvě kryptoměny (bitcoin a bitcoin cash).

Za rapidním růstem cen bitcoinů stojí investoři, kteří začali měnu pořizovat pro dlouhodobé investice, a také fakt, že některé země, jako například Japonsko, vycházejí bitcoinu stále více vstříc a de facto jej mají za regulérní měnu. I přes rekordní rok 2017 vstoupil bitcoin do roku 2018 s hlubokým poklesem, což mnoho investorů vyděsilo.

Ty jsou často založeny na principu  technické analýzy, tedy na podrobném zkoumání dosavadního vývoje kurzu a předpovídání dalších pohybů.

Jejích limitů si je vědom i autor jedněch z dosud nejpřesnějších předpovědí Paul Gordon, šéf společnosti Quantave. Ta institucím zprostředkovává obchodování s kryptoměnami a dalšími digitálními aktvitami.

Gordon mezi dosavadními bitcoinovými bublinami hledá fraktálovou souvislosti a jeho predikce počítá, že začátkem roku 2020 bude cena bitcoinu atakovat 70 tisíc dolarů.

Proti takovým tezím ale stojí i početní kritici bitcoinu a vůbec všech kryptoměn, například ekonomové Nouriel Roubini či Paul Krugman.

Podle nich virtuální měny žádné přínosy nemají a jejich cena by tak v ideálním případě měla dosahovat nuly.

Na druhou stranu, také sám Gordon počítá s tím, že před případným dalším prudkým zhodnocením kryptoměny její hodnota ještě několikrát mohutně zakolísá a ještě letos se několikrát může podívat pod hranici deseti tisíc dolarů.

V neposlední řadě je ale třeba zmínit, že v porovnání s kryptoměnami jako ether, ripple či dash byl vzestup bitcoinu z tisíce na téměř 20 tisíc dolarů ještě relativně umírněný. Nejrobustnější informační podklad k technickým analýzám nicméně dává právě bitcoin, coby kryptoměna nejdéle fungující a nejrozšířenější.

Jak být bohatý? Na co si dát při investicích do kryptoměn pozor? Dozvíte se to v novém vydání magazínu E15 Premium, který si můžete objednat zde >>>

Video placeholder
Jak být bohatý - investiční magazín E15 Premium • E15