Bitcoinu se pořád drží dost spekulantů. Cenové dno leží ještě níž, míní analytik Tětek

Josef Tetěk

Josef Tetěk Zdroj: E15 Michael Tomeš

Josef Tetěk
Josef Tetěk
Josef Tetěk
4
Fotogalerie

Patří mezi zatím nevelký okruh lidí v Česku, kteří berou alespoň část mzdy v bitcoinu. Pokud to půjde, nikdy prodávat nebude a vnímá, že investice do bitcoinu souvisí také se životním stylem. Josef Tětek, analytik pražské společnosti SatoshiLabs, která vyrábí kryptopeněženku Trezor, ale dodává, že kryptoměn se pořád drží příliš mnoho spekulantů. I to je podle něj důvodem, proč nyní dochází k výraznějšímu propadu ceny bitcoinu. „V průběhu času ale převládne dlouhodobý pohled na bitcoin jako spoření,“ dodává autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu.

Co se to vlastně s cenou děje? Na jednu stranu je tady nějaká korekce po větším loňském růstu, na druhou stranu by se bitcoinu v době desítky let nevídané inflace a rekordního počtu „mincí“ držených déle než jeden rok mohlo dařit lépe…

Bitcoinu by se vždycky mohlo dařit lépe. Někteří jsou zase názoru, že by se mu mělo vždycky dařit hůř. To je pokaždé otázka toho, v jakém časovém horizontu se na bitcoin díváme. V horizontu pěti a více let je v pohádkových výšinách. V horizontu posledních 18 měsíců je víceméně na svém. Dlouhodobě jsem toho názoru, že střet monetárních politik centrálních bank a bitcoinu hraje v jeho prospěch a proti státním penězům se bude zhodnocovat. V tom krátkodobém pohledu – v jednotkách let – je to víceméně náhodná procházka. Máme v bitcoinu pořád spoustu spekulantů, vidíme určitou korelaci s tím, jaká jsou inflační očekávání, vývoj technologických akcií… To všechno má krátkodobě vliv a proto nedoporučuju nikomu spekulovat krátkodobě na cenu bitcoinu. Je to hodně stresující a lidé mohou přijít o spoustu peněz.

Nač si dát pozor při investicích do krypta. Podívejte se na video:
Video placeholde
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

Arthur Hayes, spoluzakladatel burzy BitMex, vidí pro bitcoin cestu k ceně milion dolarů do konce dekády. I vlivem války na Ukrajině. Sdílíte jeho přístup?

Osm let už je spíš ten dlouhodobější horizont. To si dokážu představit, že bitcoin bude výrazně dražší v té fiatové cenovce než dnes.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!