Půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot | E15.cz

Další oběť pádu burzy FTX. Půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot

Americká půjčovna kryptoměn BlockFi
Americká půjčovna kryptoměn BlockFi
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. Stala se tak další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku tohoto měsíce, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami. Informovala o tom agentura Reuters.

BlockFi uvedla, že spolu s osmi svými pobočkami požádala o soudní ochranu před věřiteli, která jí umožní pokračovat v činnosti a současně vypracovat plán na splacení závazků věřitelům. Podle žádosti se aktiva a závazky BlockFi pohybují mezi jednou miliardou (23,4 miliardy korun) a deseti miliardami korun. Firma dodala, že v hotovosti má přibližně 257 milionů korun a že zahajuje interní plán na výrazné snížení výdajů, včetně mzdových.

Nejznámější kryptoměna bitcoin v reakci na zprávu klesla na denní minimum 16 082 dolarů. Za celý den ztrácela více než dvě procenta.

BlockFi už dříve pozastavila výběry ze své platformy a přiznala, že měla „významnou expozici“ na FTX a s ní spojené subjekty. V žádosti o bankrotovou ochranu je FTX US uvedena jako jeden z jejích hlavních nezajištěných věřitelů s půjčkou 275 milionů dolarů. Největším nezajištěným věřitelem je Ankura Trust s půjčkou 729 milionů dolarů. Ankura podle svých internetových stránek působí jako správce úročených kryptoměnových účtů BlockFi. Celkem má BlockFi více než 100 tisíc věřitelů.

BlockFi v červenci obdržela kapitálovou injekci od FTX US. Měla také zajištěné půjčky od obchodní společnosti Alameda Research, jejímž majitelem je zakladatel FTX Sam Bankman-Fried.

Z(a)tracená čísla 7. díl - Kryptoměny

Video se připravuje ...

FTX požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli začátkem listopadu a Bankman-Fried čelí hromadné žalobě u soudu v Miami. Žalobci tvrdí, že účty u FTX, z nichž firma slibovala výnosy, nebyly registrované u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a nabízení produktu tedy neodpovídalo zákonům státu Florida.

Po krachu kryptoměnové burzy FTX přišli podle žaloby američtí investoři o 11 miliard dolarů (257,8 miliardy korun). Po Bankmanu-Friedovi a řadě celebrit, které pomáhaly FTX propagovat, například hvězdě amerického fotbalu Tomovi Bradym a tenistce Naomi Ósakaové, žádají náhradu.

Autor: ČTK

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery