Hodnota kryptoměn přesáhla dva biliony dolarů, polovinu tvoří bitcoin

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Těžba kryptoměn
Ilustrační foto
Těžba kryptoměn
Těžba kryptoměn
Těžba kryptoměn
6
Fotogalerie

Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů (44 bilionů korun), ukázala data analytických společností CoinGecko a Blockfolio. Letos už se přitom díky zájmu jak malých tak institucionálních investorů zdvojnásobila. Zhruba polovinu hodnoty trhu tvoří nejznámější digitální měna bitcoin.

Letos už se zdvojnásobila i cena samotného bitcoinu, který se nyní prodává zhruba za 59 tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Tržní hodnota dalších pěti největších kryptoměn - ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano - tvoří dohromady asi 422 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg.

Bitcoin se v polovině března přehoupl přes hranici 61 tisíc dolarů a od té doby zaznamenal jen poměrně slabé výkyvy. Pokud se bitcoin udrží nad 53 tisíc dolarů, dokáže si podle analytiků oslovených agenturou Reuters uchovat svůj tržní podíl jednoho bilionu dolarů.

Druhá největší měna ethereum již dosáhla tržního podílu 244 miliard dolarů. Na maximum 2144,99 dolaru za kus tato kryptoměna vystoupila v pátek. Od začátku roku ethereum posílilo o téměř 190 procent.

Za zájmem o bitcoin je rostoucí důvěra institucionálních investorů i prostředí velmi nízkých úrokových sazeb, které nedávají investorům mnoho jiných možností, jak si zajistit výnos. Investice do bitcoinů začíná svým klientům nabízet americká banka Morgan Stanley. Velkou investici do bitcoinu oznámila v únoru automobilka Tesla. Dál posílit důvěru investorů by mohl plán kryptoměnové burzy Coinbase, která hodlá vydat akcie a vstoupit na klasickou akciovou burzu.

„Bitcoin pokračuje spolu s ostatními kryptoměnami v růstu na nová maxima. Poslední dny byl největší zájem o ethereum. Do trhu je vkládána ohromná důvěra, kterou podpořila koncem minulého týdne lepší data z amerického trhu práce, což pomohlo rizikovým aktivům obecně,“ řekl analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek. S ohromným oceněním však podle něj klesají procentuální zisky a prostor pro další růst. Do dalších měsíců není na trhu příliš rizika, aby nemohl dál růst, ovšem stále zůstává vysoce rizikovou záležitostí, podotkl.

Růst hodnoty trhu s kryptoměnami je vidět i v Česku. Napomáhá tomu podle ředitele společnosti Bitstock.com Martina Stránského jednak větší zájem investorů o nakupování i rostoucí cena, zejména bitcoinu, který v Česku dominuje.

„Lidé mají v době pandemie omezené možnosti investic, a proto část volných prostředků směřují do kryptoměn, které slibují velmi zajímavý výnos. Jen za leden a únor se v tuzemsku prodaly kryptoměny za 1,5 miliardy korun, což je několikanásobně víc než ve stejném období loni,“ dodal Stránský.

O kryptoměny se ale čím dál více zajímají úřady v mnoha zemích. Obávají se, že kryptoměny často slouží jako platební nástroj v podsvětí a protože jsou anonymní, obtížněji se pak odhaluje trestná činnost. Americká ministryně financí Janet Yellenová i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová chtějí, aby obchod s digitálními měnami právě z těchto důvodů podléhal přísné regulaci.