Komentář Pavla Sikory: Bitcoin drahý, pomalý a umírající? | E15.cz

Komentář Pavla Sikory: Bitcoin drahý, pomalý a umírající?

Komentář Pavla Sikory: Bitcoin drahý, pomalý a umírající?
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Pavel Sikora

Česká platební brána se odvrací od bitcoinu, triumfuje Jan Vávra v článku v deníku E15. A nejen BitcoinPay, ale i herní platforma Steam. Co na to říci – troubí kryptoměny na ústup? 

Rozhodně to tak nevypadá, vždyť jen jejich celková tržní kapitalizace se aktuálně pohybuje kolem 500 miliard dolarů a i v článku E15 zmiňovaný BitcoinPay pouze uvažuje o nahrazení „klasického“ bitcoinu (BTC) bitcoinem cash (BCH) nebo litecoinem (LTC), tedy jinými kryptoměnami.

Odepisování bitcoinu se nicméně táhne celou jeho nedlouhou historií: „Kryptoměna bitcoin zemřela dne 15. prosince 2010. Měla za sebou dvě nedožitá léta a její cena byla pouhých 23 amerických centů. Zemřela na zacyklenou negativní zpětnou vazbu, kdy každý chtěl bitcoiny jenom držet, nikoli utrácet.“

Na majitele bitcoinu čekají peníze zdarma, věc má ale háček

Tak určitě, dnes praská další z bitcoinových bublin a otřesená kryptoměna se už několik dnů potácí mezi 16 a 17 – tisíci dolarů za jednu digitální minci.

Ostatně existuje i specializovaný web, který nekrology bitcoinu sčítá – jen z renomovaných zdrojů už jich je přes 200 – a to nebohému bitcoinu ještě není ani deset let. Zdaleka nejde o jediný zajímavý projekt v oblasti digitálních peněz.

Glosa Vladana Gallistla: Bitcoin aneb Po euforii přijde kocovina

Alternativních kryptoměn je dnes hodně přes tisíc, ale je samotný bitcoin opravdu tak drahý? Český obchodník, který za akceptaci platebních karet platí přes 0,80 procenta z částky transakce, odvádí za zpracování platby bitcoinem 0,45 procenta. Z on-line platebních metod mohou být ještě levnější snad jen některá platební tlačítka.

A rychlost? Zájemci se jí mohou prakticky v přímém přenosu kochat zde. Jsou to zatím jen statisíce transakcí denně, ale neřekl bych, že je běžné čekat hodiny.

Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný

Pan Vávra, stejně jako kdokoliv kritický k bitcoinu, to ostatně může snadno vyzkoušet. Když už ne přímo v holešovickém anarchokapitalistickém hnízdě jménem Paralelní Polis, tak ve více než 120 dalších kamenných obchodech jen v samotné Praze, které už akceptují platby bitcoinem.

Autor je partnerem poradenské sítě Expense Reduction Analysts

Bitcoin a blesková finanční smrt

Autor: Pavel Sikora
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!