Loňský rok ve znamení NFT: Tržby stouply na téměř 25 miliard dolarů | E15.cz

Loňský rok ve znamení NFT: Tržby stouply na téměř 25 miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Popularita nezaměnitelných tokenů (NFT), tedy kryptoaktiv, která představují digitální předmět, v loňském roce prudce vzrostla. Tržby z prodeje NFT stouply na 24,9 miliardy dolarů (534,9 miliardy korun) z 94,9 milionu dolarů o rok dříve. S odvoláním na údaje společnosti DappRadar to uvedla agentura Reuters.

NFT může být obrázek, video, ale také třeba pozemek ve virtuálním světě. DappRadar shromažďuje údaje z deseti různých blockchainů, které se používají k evidenci majitelů NFT.

Ceny některých NFT rostly tak rychle, že spekulantům se podařilo na nich vydělat jen za několik dnů. Ceny některých ale byly také velmi nestabilní. Rychle na NFT vydělává například svět umění. Aukční síně prodávaly NFT za miliony dolarů. Jedno uměleckého dílo ve formě nezaměnitelného tokenu se loni v březnu v aukční síni Christie's prodalo za rekordních 69,3 milionu dolarů.

NFT - Nezaměnitelný token

NFT však prodaly také některé přední světové značky, jako je Coca Cola nebo Gucci.

Odhady prodeje od jednotlivých poskytovatelů dat se však liší, a to v závislosti na tom, co je do nich zahrnuto. Data často nezachycují prodej uměleckých NFT v aukčních síních. Společnost CryptoSlam uvedla, že tržby z prodeje NFT loni činily 18,3 miliardy dolarů. CryptoSlam rovněž sleduje více blockchainů. Server NonFungible.com, který sleduje pouze blockchain ethereum, odhaduje tržby na 15,7 miliardy dolarů.

Peníze utracené za NFT v loňském roce odpovídají zhruba částce přislíbené na klimatické konferenci COP26 na pomoc zemím při postupném odklonu od uhlí, anebo finančním prostředkům, které Světová banka (SB) uvolnila na nákup a nasazení vakcín proti covidu-19.

Loni obchodovalo s NFT 28,6 milionu digitálních peněženek. O rok dříve jich bylo 545 tisíc.

Někteří považují NFT za budoucnost vlastnictví v on-line světě a nákup NFT za vyjádření důvěry ve vývoj web3, což je nová vznikající forma celosvětové internetové sítě www, nebo on-line světa metaverse. Jiní nechápou, proč se tolik peněz utrácí za předměty, které fyzicky neexistují.

Podle průzkumu zveřejněného v časopise Nature se na 85 procentech všech transakcí s NFT podílelo jen deset procent obchodníků.

Nejdražší známý prodaný NFT stál 69,3 milionu dolarů, server NonFungible.com uvádí, že běžné cenové rozpětí se pohybuje od 100 do tisíc dolarů. Ceny nejžádanějších NFT byly ale velmi nestabilní.

Nejoblíbenější kategorií byly sběratelské tokeny, za nimi následovalo umění. Mezi velké transakce se zařadil také prodej pozemků v metaversi. Investor do virtuálních pozemků koupil pozemky ve virtuálním světě The Sandbox za 4,3 milionu dolarů.

Autor: ČTK

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery