Na burzu se zřejmě chystá další kryptoměnová firma | E15.cz

Na burzu se zřejmě chystá další kryptoměnová firma

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Bitfury, která se zabývá produkcí zařízení na těžbu bitcoinu, hledá nové zdroje kapitálu. Píše to agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Ve hře jsou údajně i evropské burzy.

K úpisu by údajně mohlo dojít začátkem příštího roku. Bitfury by se k případnému IPO rozhodla využít parket v Londýně, Amsterdamu nebo Hongkongu, uvádí Bloomberg s tím, že může jít o první případ, kdy se v Evropě vydá na burzu některá z firem působící v oblasti kryptoměn. Hodnota Bitfury  by se prý pohybovala mezi třemi až pěti miliardami dolarů (68 až 113 miliard korun).

Firma s oficiálním sídlem v Amsterdamu vykázala meziroční tržby ve výši 450 milionů dolarů (10,2 miliardy korun). V oboru ji ale výrazně zastiňuje čínský výrobce čipů na těžbu bitcoinu Bitmain. Ten trhu dominuje s tím, že kolem 80 procent těchto zařízení produkuje právě on. Na rozdíl od Bitfury se navíc Bitmain již rozhodl získat peníze od investorů prostřednictvím úpisu akcií. Ke vstupu na hongkongskou burzu učinil první formální kroky.

Bloomberg ale současně připomíná, že část investičních bank se odmítá na IPO firem z oblasti kryptoměn podílet. Důvodem je prý chybějící jednotná regulace a obavy o stav a budoucnost celého odvětví. Konkrétně nejrozšířenější virtuální měna bitcoin letos ztratila většinu ze své loňské rekordní hodnoty. Ani to ale těžařské firmy od jejich plánů neodrazuje. I přes propad trhu se jim dolování virtuálních mincí stále může vyplácet. Jak uvedl v rozhovoru pro E15 Premium šéf blockchainové divize Rockaway Capital Viktor Fischer, hranicí rentability těžby bitcoinu je kurz kolem šesti tisíc amerických dolarů za jednu digitální minci.

Bitfury ovšem z obchodního hlediska nespoléhá jen na dodej přístrojů k těžbě bitcoinu, ale například na poskytování služeb souvisejících s informační strukturou blockchain.Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.