Blockchain jako šance: nová iniciativa s podporou Kysilky chce dostat Česko na špičku | E15.cz

Blockchain jako šance: nová iniciativa s podporou Kysilky chce dostat Česko na špičku

Pavel Kysilka (foto E15)
Pavel Kysilka (foto E15)
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Technologie, na které stojí virtuální měny typu bitcoin, promění svět podobně jako internet. Domnívá se to šéfka České fintech asociace Maria Staszkiewicz, která ve spolupráci s IBM, Svazem průmyslu, Institutem pro politiku a společnost a projektem 6D Academy někdejšího šéfa České spořitelny Pavla Kysilky oficiálně představila inicitativu Blockchain Republic. Ta má napomoci rozmachu dané technologie v Česku a přispět mimo jiné k vytvoření vstřícného právního prostředí.

Staszkiewicz vnímá současný stav kolem technologie blockchain jako historickou příležitost pro Česko. „Jsme v podobném okamžiku jako tvůrci prvních webových stránek nebo Steve Jobs v době, kdy představoval první iPhone. Známe specifika blockchainu a tušíme, k čemu je dobrý. Víme, že díky kryptografii a časovým razítkům konečně můžeme bez prostředníků posílat hodnotou vyjádřenou kryptoměnami či cennými papíry bez obavy, že nám někdo onu hodnotu nelegálně zkopíruje,“ vysvětlila Staszkiewicz v pražském coworkingovém centru HubHub.

Česká metropole je podle ní městem se silnou komunitou kryptografů. „To je jeden z důvodů, proč má Česko šanci, aby v něm v nejbližší době vznikla další světová značka typu Avast,“ dodala. Přispět k tomu má právě iniciativa Blockchain Republic (BR), kterou Maria označuje za neformální, nevládní a neideologickou iniciativu. BR chce například dopomoci tomu, aby Česko do svého právního řádu přejalo normu o převodu elektronických dokumentů v mezinárodním obchodu, kterou vytvořila OSN.

Právě mezinárodní byznys představuje kromě oblasti kryptoměn prostor pro masivní využití technologie blockchainu, jelikož umožňuje například efektivní a důvěryhodně spárování potřebných dokumentů. Domnívá se to zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka. „Je neuvěřitelně efektivní pro řešení věcí, s nimiž jsme si dlouho nevěděli rady. Zároveň přináší fantastickou byznysovou příležitost. Přesvědčilo mě například to, když jsme před dvěma roky v přímém přenosu sledovali fascinující a velmi úspěšný pokus v podobě vývozu bavlny z USA do Číny. Zaznamenání celé operace proběhlo na blockchainu,“ uvedl Kysilka. „Jak jsem dříve řekl, že sázím na strojové učení a neuronové sítě, tak nyní k těmto inovacím přidávám blockchain,“ dodal Kysilka.

Jednou z vlastností blockchainu je jeho transparentnost. Blockchain je sdílený mezi všemi uživateli, což má zabránit tomu, aby někdo mohl svévolně přesměrovat tok transakcí. Správnost údajů v řetězci díky tomu ověřuje ohromné množství na sobě nezávislých počítačů po celém světě. Jakmile tak do blockchainu informace (blok transakcí) jednou vstoupí, prakticky už nemůže být změněna.


Držet krok s technologií a vidět dopředu je pro byznys klíčové. V orientaci pomůže magazín E15 Premium Jak vyhrát budoucnost >>>


Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video