Pořízení bitcoinu je teď nejrizikovější od roku 2015 | e15.cz
M A

Kryptoměny

Pořízení bitcoinu je teď nejrizikovější od roku 2015

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kurz v současnosti nejpopulárnější virtuální měny skáče ode zdi ke zdi nejdivočeji za poslední tři roky, tehdy stál ale zlomek současné ceny.

Nalít peníze do bitcoinu je momentálně nejrizikovější za poslední tři roky. Jeho cena se totiž během posledního měsíce mění nejrychlejším tempem od ledna roku 2015, tehdy však byla měna dvacetkrát levnější a zažila svůj historicky první boom. Svědčí o tom index cenových zvratů neboli volatility bitcoinu, jehož hodnota nepřetržitě roste už od konce loňského října. Bitcoin je podle indexu v současnosti například čtrnáctkrát méně cenově stabilní než zlato, ke kterému bývá některými průkopníky přirovnáván.

Koupě bitcoinu je tak sázkou pro otrlé povahy. „Mimo samotný pohyb cen je nutné připočíst i možnost, že dané aktivum přijde o celou, nebo alespoň podstatnou část své hodnoty. Bitcoin a ostatní kryptoměny v tomto ohledu nemají žádnou skutečnou vnitřní hodnotu a nejsou ničím kryty ani nikým garantovány,“ zdůrazňuje ekonom BH Securities Martin Vlček.

Právě rychlý pohyb cen bitcoinu má být jeho zásadní nevýhodou pro konzervativnější investory. „Jeho nákup je čistou spekulací a tím samým jako vzít peníze na noční tah do kteréhokoliv kasina,“ dodává i analytik Consequ Martin Stupavský.

Počátkem loňského prosince se začaly na jedné z největších amerických komoditních a derivátových burz CBOE obchodovat termínové kontrakty na bitcoin. Podle odborníků měl být tento postup bitcoinu na schodišti důležitosti investičních aktiv mimo jiné i impulzem pro zklidnění jeho cen.

To se však vyplnilo jen na okamžik. Od uvedení na chicagskou burzu se pak pohyby cen bitcoinu podle dat serveru CoinDesk ještě zhruba o třetinu prohloubily.

I tak zažil bitcoin ještě horší chvíle. „Výrazně kolísavější než v uplynulých třech letech byl v roce 2013, a zejména v roce 2011. To však nemění nic na tom, že jeho volatilita je stále extrémní a snese srovnání jen s máločím v historii nebo současnosti finančních trhů,“ říká hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Vývoj ceny bitcoinuAutor: E15

Rostoucí výkyvy cen nejsou jen doménou bitcoinu. Podle údajů americké analytické společnosti Sifr orientované na kryptoměny se kurzy mění ještě podstatně rychleji než u bitcoinu v případě virtuálních měn, jako jsou ripple, či bitcoin cash, tedy současná dvojka a čtyřka globálního trhu s kryptoměnami podle jejich celkové tržní hodnoty. Naopak menší výkyvy cen ukazuje v poslední době ethereum.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery