Tesla obnoví transakce s bitcoiny, napsal Musk. Má ale podmínku

Elon Musk se zasazuje o to, aby těžaři bitcoinu více využívali takzvané zelené zdroje. Jeho kritici poukazují na údajnou účelovost podobné iniciativy kvůli tomu, že Tesla chce dotace z amerického federálního programu podpory obnovitelným zdrojům a potřebuje si prý zlepšit mediální obraz.

Elon Musk se zasazuje o to, aby těžaři bitcoinu více využívali takzvané zelené zdroje. Jeho kritici poukazují na údajnou účelovost podobné iniciativy kvůli tomu, že Tesla chce dotace z amerického federálního programu podpory obnovitelným zdrojům a potřebuje si prý zlepšit mediální obraz. Zdroj: profimedia

Elon Musk
Těžba kryptoměn
Těžba kryptoměn
Těžba kryptoměn
Těžba kryptoměn
10
Fotogalerie

Americký výrobce elektrických aut Tesla obnoví transakce s bitcoiny, když těžaři, kteří ověřují transakce, budou více využívat obnovitelné zdroje energie. Uvedl to na twitteru ředitel Tesly Elon Musk.

Bitcoin, který je největší a nejznámější kryptoměnou na světě, dnes ve 20:10 středoevropského letního času, po Muskově tweetu, posiloval o více než pět procent a jeho hodnota se pohybovala nad 37 360 dolarů (přes 780 tisíc korun). Od 4. ledna si připsal již 34,7 procenta, napsala agentura Reuters.

Musk uvedl, že pokud bude potvrzeno rozumné využití čisté energie těžaři, s pozitivním budoucím trendem, Tesla obnoví povolování transakcí. Za rozumné označil množství 50 procent. Oznámil také, že Tesla prodala zhruba deset procent bitcoinů, které vlastnila.

Musk letos svými prohlášeními již několikrát výrazně ovlivnil vývoj kurzu bitcoinu. V únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo. Kurz měny poté prudce vzrostl na nový rekord.

V květnu ale znovu překvapil trhy oznámením, že Tesla přestane bitcoiny přijímat. Jako důvod uvedl ohledy na životní prostředí v souvislosti s vysokým objemem energie, která se při těžbě bitcoinů spotřebovává. Dodal ale, že věří, že kryptoměny mají slibnou budoucnost, ale nesmí to být za cenu velkých ztrát pro životní prostředí. Bitcoin na prohlášení reagoval poklesem o deset procent.

Musk ujišťoval, že Tesla bitcoiny, které nakoupila, neprodá. Další pokles kurzu však v druhé polovině května způsobilo, když Musk na twitteru jednoznačně nevyvrátil spekulace, podle kterých se Tesla chystá prodat své zbývající bitcoiny nebo je již prodala. Poté, co miliardář ujistil, že Tesla se žádných bitcoinů nezbavila, se kurz stabilizoval.