Zakladatel kryptoburzy Binance umožnoval praní špinavých peněz, míří na čtyři měsíce do vězení

Zakladatel Binance Changpeng Zhao míří k soudu

Zakladatel Binance Changpeng Zhao míří k soudu Zdroj: profimedia.cz

Zakladatel a bývalý generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao byl odsouzen ke čtyřem měsícům ve vězení, protože na největší kryptoměnové burze na světě umožnil praní špinavých peněz. Uvedla to agentura AP s odvoláním na rozhodnutí soudu. Prokuratura pro něj původně žádala 36 měsíců.

Zhao se v listopadu přiznal, že nepřijal požadovaná opatření proti praní špinavých peněz. Odstoupil z vedení Binance a firma souhlasila se zaplacením urovnání 4,3 miliardy dolarů.

Obžaloba tvrdila, že Zhao se záměrně díval jinam, když lidé prováděli transakce, které podporovaly sexuální zneužívání dětí, nelegální obchod s drogami a terorismus.

„Tady jsem selhal,“ řekl Zhao před vynesením rozsudku. „Svého selhání hluboce lituji a je mi to líto,“ dodal.

Zhao, kanadský podnikatel čínského původu, který je podle počátečních písmen svého jména v branži známý také jako CZ, firmu Binance založil v roce 2017 v Šanghaji a postupně z ní vytvořil nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Její hlavní burza Binance.com je největší kryptoměnovou burzou na světě - předloni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů.

Zhaovi advokáti trvali na tom, že by neměl dostat žádný trest odnětí svobody. Podle státních zástupců však ještě nikdo neporušil zákon o bankovním tajemství v takovém rozsahu jako Zhao. Společnost Binance umožnila podle nich více než 1,5 milionu obchodů s virtuálními měnami v hodnotě téměř 900 milionů USD, které porušovaly sankce USA.

Cristiano Ronaldo v kampani Binance. Čelí kvůli tomu žalobě

Video placeholde
Cristiano Ronaldo v kampani Binance • Binance