Zapomeňte na anonymní platby bitcoinem, hrozí FBI. Amerika drolí ideu soukromí ve světě kryptoměn

Bitcoinové platby v principu nejsou vůbec tak anonymní, jak si mnozí myslí.

Bitcoinové platby v principu nejsou vůbec tak anonymní, jak si mnozí myslí. Zdroj: DALL-E

Na nejdůležitějším světovém kryptotrhu končí jedna bitcoinová služba za druhou. Americké úřady před několika dny vytáhly proti virtuální peněžence Samourai, která umožňovala používat bitcoin anonymním způsobem. Po varování ze strany FBI se z amerického trhu stahují i vývojáři populárních bitcoinových mobilních peněženek Phoenix nebo Wasabi. Podle informací e15 se jím zabývá i český výrobce hardwarových kryptopeněženek Trezor.

Nejprve cukr, teď bič. Lednové průlomové schválení burzovně obchodovaných fondů (ETF) na bitcoin symbolicky dostalo největší kryptoměnu na Wall Street, její používání mimo okruh velkých regulovaných služeb je ale stále problematičtější. Alespoň ve Spojených státech, které jsou v oblasti obchodování s kryptoměnami nebo třeba i těžby bitcoinu velmocí.

„Vyhněte se používání těch aplikací pro kryptoměnové transakce, které neplní povinnosti v oblasti ověřování totožnosti uživatelů a nemají licenci na podnikání v oblasti peněžních služeb. Jinak se vystavujete riziku, že přijdete o přístup ke svým prostředkům v momentě, kdy se tyto služby stanou předmětem vyšetřování,“ uvádí FBI ve svém prohlášení vydaném poté, co v závěru minulého týdne došlo k zatčení spoluzakladatelů bitcoinové peněženky Samourai Keonna Rodrigueze a Williama Hilla. Jsou obviněni z praní špinavých peněz a hrozí jim až dvacet let vězení. Samourai měla pomoci vyprat přes 100 milionů dolarů.

Pět způsobů, jak (ne)přijít o peníze při investici do kryptoměn:

Video placeholde
Nač si dát pozor při investicích do kryptoměn? • Videohub

Podobnou praxi má výrazně usnadňovat speciální funkce zmíněné kryptopeněženky, která anonymizuje bitcoinové platby. Ty jsou přitom bez použití dodatečných nástrojů jen takzvaně pseudoanonymní. Veškeré transakce jsou veřejně dohledatelné, nelze u nich ale uvést jméno adresáta a odesílatele.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!