Američané školí spojence na Blízkém východě na boj proti hackerům

Útok hackerů na Jižní Koreu

Útok hackerů na Jižní Koreu Zdroj: ctk

Strach z digitální války vede USA k proškolování svých asijských spojenců. Digitální specialisté americké armády jsou proto velmi aktivní i na Blízkém východě.

Spojené státy a její spojenci na Blízkém východě posilují obranu proti rostoucímu počtu íránských kybernetických útoků. Další hrozbou pro USA jsou severokorejští hackeři. S odvoláním na vysoké představitele USA to napsal list New York Times

Ve kterých zemích školení a posilování kybernetické obrany americká strana neuvedla. V této oblasti oblasti Blízkého východu patří mezi největší americké spojence Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Jižní Korea a Japonsko se navíc velmi obávají kybernetických útoků za Severní Koreje, proto může být obrana posílena i tam.

Podle listu New York Times je nové opatření amerického ministerstva obrany v oblasti Perského zálivu a celé Asie je aktuálním příkladem toho, jak vláda prezidenta Baracka Obamy přizpůsobuje ochranu národní bezpečnosti nové éře digitálních konfliktů.

Simulované útoky

Americké vzdělávací programy mají na Blízkém východě učit vojáky a policisty počítačové bezpečnosti. Snaha je i o spolupráci se soukromými společnostmi. Loni se totiž stala cílem íránských hackerů například ropná společnost Saudi Aramco. Těžba sice nebyla ochromena, ale 30 tisíc firemních počítačů zaznamenalo vážné problémy.

Americká vláda je nyní silně kritizována, protože při stopovátí teroristů tajně prověřovala uživatelská data z hlavních internetových služeb, jako je Google, Facebook, Microsoft, Apple a Yahoo. Zmíněné společnosti již odmítly přímý přístup do svých systémů.