Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén | E15.cz

Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén

Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén
internet
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Vláda Spojených států se po skandálu kolem sledovacích aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) hodlá vzdát kontroly nad Internetovým sdružením pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Sdružení má být nově pod mezinárodním dohledem, do něhož by se kromě vlád zapojil i soukromý sektor.

Přesun kontroly má odstartovat již na konferenci ICANN v Singapuru, která se uskuteční koncem března. Šéf ICANN Fadi Chehadé uvedl, že dokončení procesu je plánováno na září 2015, kdy vyprší současná dohoda s americkou vládou.

ICANN má na starosti mimo jiné přidělování a správu doménových jmen a IP adres. Tato nezisková organizace vznikla v roce 1998 a od té doby je kontrolována americkým ministerstvem obchodu.

Evropská komise minulý měsíc vyzvala k menší roli vlád při formování budoucí podoby internetu a ke globalizaci sdružení ICANN. Bruselská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová uvedla, že technická kontrola Spojených států nad internetem musí skončit.

Tlak na Spojené státy v tomto směru zesílil poté, co loni dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena ukázaly, že americká NSA sledovala velkou část internetových aktivit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!