Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén | E15.cz

Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén

internet
internet
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda Spojených států se po skandálu kolem sledovacích aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) hodlá vzdát kontroly nad Internetovým sdružením pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Sdružení má být nově pod mezinárodním dohledem, do něhož by se kromě vlád zapojil i soukromý sektor.

Přesun kontroly má odstartovat již na konferenci ICANN v Singapuru, která se uskuteční koncem března. Šéf ICANN Fadi Chehadé uvedl, že dokončení procesu je plánováno na září 2015, kdy vyprší současná dohoda s americkou vládou.

ICANN má na starosti mimo jiné přidělování a správu doménových jmen a IP adres. Tato nezisková organizace vznikla v roce 1998 a od té doby je kontrolována americkým ministerstvem obchodu.

Evropská komise minulý měsíc vyzvala k menší roli vlád při formování budoucí podoby internetu a ke globalizaci sdružení ICANN. Bruselská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová uvedla, že technická kontrola Spojených států nad internetem musí skončit.

Tlak na Spojené státy v tomto směru zesílil poté, co loni dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena ukázaly, že americká NSA sledovala velkou část internetových aktivit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video