Antonín Klatovský postoupil se štěstím | e15.cz

Antonín Klatovský postoupil se štěstím

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K českým nejlepším jezdcům na ledové ploché dráze už několik let patří bratři Antonín a Jan Klatovští, kteří mají dílnu v Petříkovicích u Tábora.

„Zase si zachrápal na startu. Pak už s tím těžko něco uděláš,“ vyčítal Antonín Klatovský svému mladšímu bratrovi. Právě nepovedené starty připravily Jana Klatovského v polovině ledna v mistrovství světa jednotlivců na ledové ploché dráze o účast v osmidílném finálovém seriálu světového šampionátu. V ochozech malého stadionu v rakouském Sankt Johannu se mačkalo osm tisícovek spokojených diváků. Jejich miláček Franky Zorn spolu s trojicí Rusů a Němcem Pletschacherem postoupili. Jan Klatovský měl ještě druhou šanci. V dodatkové jízdě se utkal s Finem Jarfem a Nizozemcem Tuinstrou o poslední místo náhradníka. Jenomže rozhodla hned první zatáčka. Klatovský opět na startu „zaspal“ a ve snaze dohnat ztrátu přejel vnitřní okraj dráhy a byl diskvalifikován. Přitom mu k postupu scházel jediný bod. Ten měl na dosah ve třetí jízdě, když atakoval druhého Pletschachera. Nakonec ale upadl a připsal si nulu. „Jsem zklamaný. V nejdůležitějším závodě sezony jsem neuspěl,“ zhodnotil osmadvacetiletý Jan svoje vystoupení. O poznání lépe si vedl o týden později v polském Sanoku starší z bratrů Klatovských, jednatřicetiletý Antonín. V silné konkurenci skončil šestý za trojicí Rusů, Švédem Svenssonem a domácím Polákem Knappem.
Rozhodla ale až poslední jízda. Ve třetí vypověděl Jihočechovi motocykl službu a z vedoucí pozice nedojel. Postup se tím vzdálil jen do oblasti teorie.
V poslední jízdě měl jeho největší konkurent Němec Fürst dvoubodový náskok. Jenže Klatovský vyhrál, Fürst dojel třetí a oba jezdci měli na kontě shodný počet osmi bodů. V dodatečném rozjezdu si Klatovský zopakoval vítězství a zajistil si tak pojedenácté v kariéře postup do finále.
Antonín Klatovský chyběl mezi světovou ledařskou elitou pouze jednou. Naopak bratr Jan nenavázal na loňskou účast. Antonína čeká osm závodů mistrovství světa. První čtyři se uskuteční v únoru v ruském Krasnogorsku a Togliatti. Jako náhradník nastoupí až ve druhém závodě, kde vystřídá dva poslední jezdce. V polovině března pokračuje šampionát v nizozemském Assenu a končí poslední březnový víkend v německém Inzellu. Sourozenci Antonín a Jan Klatovský jsou v Česku bez konkurence. Doma sice nemají ideální podmínky, ale pokud jim to počasí dovolí, trénují na rybnících v okolí Tábora. Letos jezdí švédskou ligu za družstvo Hammarby. „Mým snem je zisk medaile. Ať už z mistrovství světa nebo Evropy, ale beru kov i ze soutěže družstev. To by byla pro mě ta největší odměna,“ přeje si dvojnásobný mistr republiky Antonín Klatovský, který závodí už dvanáctou sezonu.
Šanci bude mít na nadcházejícím mistrovství Evropy v Rusku. Tam totiž může startovat až druhá garnitura domácích ledařů. Pokud by to nevyšlo, mají bratři Klatovští blízko na stupně vítězů v soutěži družstev.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video