Apple prodal za čtvrt roku 43 milionů iPhonů. Firma chce rozdělit své akcie | e15.cz

Apple prodal za čtvrt roku 43 milionů iPhonů. Firma chce rozdělit své akcie

Apple Store
Apple Store
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Michael Movchin, WikimediaCommons

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než 43 milionů iPhonů našlo svého zákazníka za první tři měsíce letošního roku. Tržby Applu dosáhly více než 45 miliard dolarů. Čistý zisk pak skončil na hodnotě 10,2 miliardy. Technologická společnost tím překonala očekávání analytiků. Apple se navíc chystá rozdělit své akcie a snížit jejich cenu.

V prodeji iPhonů i v rekordních příjmech firma zaskončila analytiky, kteří například u chytrých telefonů od Applu předpokládali odbyt ve výši 38 milionů kusů. Lidé si jich však koupili o necelých šest milionů více. „Na naše čtvrtletní výsledky jsme velmi hrdí,“ prohlásil šéf společnosti Tim Cook.

Apple zároveň plánuje utratit 30 miliard a zvýšit čtvrtletní dividendy o osm procent. Firma tím zvýšila plán odkupu akcií do konce příštího roku na 90 miliard dolarů. Oznámení Applu ocenil aktivistický investor Carl Icahn, který delší dobu na firmu tlačí, aby vracela více peněz investorům.

Apple chystá rozdělení akcií

Apple současně s výsledky zaskočil akciový trh oznámením rozdělit své akcie a snížit jejich nominální cenu na sedminu z dnešních více než 500 dolarů. Akcie firmy reagovaly na zprávu prudkým růstem.

Apple naposledy rozdělil své akcie před devíti lety, mezitím se ale jejich hodnota díky nástupu jeho iPhonů a iPadů prudce zvýšila. Rozdělení akcií celkovou hodnotu firmy nezmění, mělo by ale zpřístupnit investice do jejích akcií drobným příležitostným investorům, kteří by si rádi koupili jednu nebo jen několik akcií proslulé společnosti.

Vývoj akcií Applu od začátku roku

Vývoj akcií Applu od začátku rokuAutor: Yahoo Finance
Yahoo Finance

Vstupenka do Dow Jonesova indexu

Přední technologická společnost by se díky zásahu do vlastních akcií konečně mohla dostat do prestižního Dow Jonesova indexu newyorské burzy, řekli analytici agentuře Reuters. Apple je sice už několik let v USA firmou s nejvyšší tržní hodnotou, v prestižním indexu ale kvůli vysoké ceně svých akcií není.

Dow Jonesův index
Takzvaný Dow Jones Industrial Average (jinak také Dow Jonesův index), který vznikl před 118 lety, používá zastaralou metodologii vážení svých složek podle nominální ceny, takže pětisetdolarová akcie Applu by jej výrazně zdeformovala. Po rozdělení akcií se cena jedné sníží na zhruba 75 dolarů, což je těsně pod průměrnou cenou akcií firem z širšího indexu S&P 500.

„Je to vstřícné k akcionářům a spolu s dividendami a vracením kapitálu se to týká těch věcí, za které se na firmu v poslední době snášela kritika,“ řekl Reuters prezident hedgeového fondu LibertyView Capital Management Rick Meckler. Podle něj ale primárním záměrem Applu určitě nebylo dostat se do Dow Jonesova indexu.

Apple koupil v uplynulém roce 15 firem. Čtyři zatím zůstávají v tajnosti

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video