Apple vyhrál vleklý spor s uživateli o hudbu v iPodech | E15.cz

Apple vyhrál vleklý spor s uživateli o hudbu v iPodech

iPody vystavené v sídle Applu
iPody vystavené v sídle Applu
• 
ZDROJ: Alejandro Mallea, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká technologická společnost Apple vyhrála soudní spor, ve kterém čelila obvinění z porušování antimonopolních zákonů potlačováním konkurence na trhu s hudebními přehrávači. Žaloba byla podána už před téměř deseti lety a týká se období, kdy software společnosti Apple omezoval používání jejích hudebních přehrávačů iPod pouze na hudbu z její internetové prodejny iTunes.

Podle žaloby tak software odrazoval uživatele iPadů od přechodu ke konkurenčním hudebním přehrávačům. Žalující strana, která zastupovala údajných osm milionů poškozených spotřebitelů, požadovala odškodné 350 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč). To by se v důsledku antimonopolních zákonů mohlo až ztrojnásobit.

Osmičlenná porota nicméně dospěla k závěru, že Apple svým postupem antimonopolní zákony neporušil. Součástí procesu byl i videozáznam výpovědi, kterou krátce před svou smrtí v roce 2011 učinil zakladatel Applu Steve Jobs. „Děkujeme porotě za její službu a tleskáme jejímu rozhodnutí,“ reagovala na dnešní verdikt společnost Apple.

Firma tvrdí, že cílem softwaru, který žaloba kritizovala, bylo zajistit potřebné bezpečnostní prvky a poskytnout uživatelům různé užitečné funkce. „Vytvořili jsme iPod a iTunes, abychom svým zákazníkům poskytli ten nejlepší způsob poslouchání hudby na světě,“ uvedla společnost ve svém dnešním prohlášení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video