Architektem roku se stal Zdeněk Fránek. Navrhl stezku do oblak, kostel nebo "maršmeloun" | E15.cz

Architektem roku se stal Zdeněk Fránek. Navrhl stezku do oblak, kostel nebo "maršmeloun"

ČTK, pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek. Odborná porota, která ho vybrala z pěti finalistů, ocenila především jeho originální a velmi osobité architektonické postupy.

„Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Jeho stavby se vyznačují sochařskými kvalitami, zároveň, zvláště v posledním desetiletí, odrážejí jeho zájem o ekologii. Citlivě vstupují do daného prostředí, stávají se jeho obohacujícím fenoménem,“ konstatovala porota.

Zasedli v ní architekti Petr Hájek, Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, umělkyně Kateřina Šedá a vítěz loňského ročníku soutěže, architekt Stanislav Fiala.

Vedle navrhování rodinných domů, muzeí, sakrálních nebo industriálních budov se Zdeněk Fránek věnuje pedagogické činnosti, autorským výstavám, českou architekturu propaguje doma i v zahraničí. Jeho působení je už 30 let všestranné, intenzivní a především inspirativní, dodali porotci.

Mezi Fránkovy nejvýznamnější stavby patří zámek ve Velkých Opatovicích (2007), kostel církve bratrské v Litomyšli (2010), kostel církve bratrské v Praze (2010), Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice (2012), CCC- Czech China Contemporary Galerie Peking (2013), rodinný dům v Chorvatsku (2014) či Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna (2015-2019).

Veřejnost jeho jméno může znát i jako autora dosud nerealizovaného domu na Starém Městě v Praze přezdívaného maršmeloun, který vzbudil i řadu negativních reakcí.

Do finálové kola se dostalo pět architektonických studií - ateliér 111, o-va, Cosa a Petr Janda Brainwork.

Autor: ČTK, pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video