Auta musí pryč. Náměstí je pro lidi | E15.cz

Auta musí pryč. Náměstí je pro lidi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Velkém náměstí v Hradci Králové se chystá rekonstrukce, která změní historické jádro města.

Dlouho plánovaná rekonstrukce hradeckého Velkého náměstí se blíží. Jasná je budoucí podoba historického prostranství, nedávno začal archeologický průzkum. Naopak otázkou zůstává, kde bude parkovat většina z 250 aut, která nyní stojí na téměř celé ploše náměstí. Zůstane jich přibližně pětina.

„Náměstí bude úplně jiné. V první řadě zmizí parkoviště, které nyní brání rozumnému rozvoji. Je to skladiště aut,“ řekl architekt Jiří Krejčík, jehož ateliér zvítězil v soutěži o podobu náměstí.

Radnice nyní hledá možnosti parkování v okolí. Část aut by měl pojmout parkovací dům v bývalém pivovaru, další místa vzniknou úpravami v Komenského ulici. V úvahu přichází i areál Gayerových kasáren, prostranství před Klicperovým divadlem či dvůr v Tomkově ulici.

„V kasárnách by mohla vzniknout patrová nástavba, která by zdvojnásobila kapacitu. Na pozemcích města u divadla a v Tomkově ulici by mohly vyrůst relativně malé, avšak důležité parkovací kapacity. Naproti divadlu se uvažuje o dostavbě bloku, kde by vznikl citlivě zasazený, menší parkovací dům. Mohl by mít pět či šest pater. Byl by to architektonický a památkářský oříšek, ale jde o vhodné místo,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

V hlavní části náměstí zůstane podle projektu třiašedesát parkovacích míst.

„Budou těsně přiléhat ke komunikaci vedoucí přes náměstí, která zůstane zachovaná. Dalších příležitostných třináct míst bude před městskou obřadní síní a pět v Rokitanského ulici,“ řekl Krejčík.

Problém s auty v centru města by vyřešil převod Žižkových kasáren z majetku armády na město. Vešlo by se tam pět stovek aut, avšak vojáci se zatím nechtějí budov vzdát.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video