Bakterie na dně moře vedou proud jako elektrické kabely | E15.cz

Bakterie na dně moře vedou proud jako elektrické kabely

Bakterie má po svém obvodu umístněná vodivá vlákna.
Bakterie má po svém obvodu umístněná vodivá vlákna.
• 
ZDROJ: Mingdong Dong, Jie Song, Nils Risgaard-Petersen

Miloslav Hamřík

Před třemi lety naměřili dánští vědci z Aarhuské univerzity v bahně mořského dna elektrický proud, což se jevilo samo o sobě jako značně neobvyklé. Nyní v časopisu Nature odhalili, proč tomu tak je.

Při zkoumání proč se na mořském dně vyskytuje zdánlivě nevysvětlitelný elektrický proud, narazili badatelé na dlouhé mnohobuněčné bakterie, které fungují vodiče elektrického proudu. Primitivní organismy se spojují do dlouhých řetízkatých struktur a dokáží vést proud i na vzdálenost jednoho centimetru. Bakterie tuto činnost neprovádějí jen tak z rozmaru, ale dokáží díky této schopnosti doslova přežívat.

Bakterie si totiž tímto způsobem opatřují energii. Část z nich žije v bahně na dně, kde chybí kyslík, ale mají zde dostatek sulfanu (též sirovodík). Bakterie které žijí výše, obývají naopak zónu bohatou na kyslík, ale chudou na sirovodík. Díky tomu, že se bakterie spojí do dlouhých řetězů, mohou posílat volné elektrony z jednoho konce na druhý a spouštět tak oxidaci sirovodíku, která jim poskytne dost energie k přežití.

Okolo bakterií se totiž nachází vodivá vlákna izolovaná membránami, které transportují elektrony skrze celý řetěz bakterií z jednoho konce na druhý. „Na jednom konci se bakterie krmí a na tom druhém dýchají, přitom udržují celý řetězec při životě,“ říká Moh El-Naggar asistující profesor fyziky a spoluautor výzkumu. Vědci věří, že jejich objev může vést k vývoji nových technologií.

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.