Betonová monstra, která měla chránit hitlerovské Německo. Podívejte se na nacistické pobřežní bunkry | E15.cz

Betonová monstra, která měla chránit hitlerovské Německo. Podívejte se na nacistické pobřežní bunkry

pos, Reflex.cz

Share on Facebook Messenger

„Válka bude vyhrána nebo prohrána na plážích. Máme jen jednu šanci zastavit nepřítele, a to když je ve vodě a snaží se dostat na břeh,“ řekl o obraně evropského pobřeží německý polní maršál Erwin Rommel, známý též jako pouštní liška. Podívejte se v galerii, jak vypadala soustava opevnění, kterou nacistické Německo nechalo vybudovat po téměř celém pobřeží západní Evropy.

Stavba takzvané „pevnosti Evropa“ probíhala mezi roky 1942 a 1945. Na okupovaném západním pobřeží Francie, Nizozemska, Belgie, Norska a Dánska vyrostla řada více než 1500 betonových pevností a velké množství protitankových a protipěchotních překážek. Na stavbě se podíleli nejen němečtí vojáci, ale i místní dobrovolníci, kteří za práci dostávali plat. Nemalou mírou zde ale byli za otrockých podmínek nasazeni i váleční zajatci a vězni.

Řada opevnění se táhla v délce téměř 2700 km. Nejsilnější část opevnění, Němci souhrnně nazývaná „Atlantikwall“ se soustředila kolem přístavů na severu Francie. Hitler je považoval za nejpravděpodobnější cíl spojeneckých vojsk.

Zbytek článku naleznete na stránkách Reflex.cz zde >>>

Autor: pos, Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.