Bobři u Hostivice – usadí se, nebo „jen procházejí“? | E15.cz

Bobři u Hostivice – usadí se, nebo „jen procházejí“?

Bobr evropský, ilustrační foto
Bobr evropský, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U Hostivických rybníků nedaleko Hostivice u Prahy byly nalezeny stopy bobra evropského. S informací přišel Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Podle něj je soustava rybníků okolo Hostivice jednou z mála lokalit kolem Prahy, kde by bobři měli šanci žít, pokud jim nebude vadit vysoká návštěvnost území. Pokud by se zde toto chráněné zvíře usadilo, mohla by k jeho sledování sloužit nedávno vybudovaná ptačí pozorovatelna.

„Zda tudy bobr pouze procházel, anebo se tu usadí, zatím jasné není. Charakteristické stopy jeho pobytu - ohlodané stromy - objevili místní obyvatelé přímo u zdejší naučné stezky,“ uvedl Stýblo.

Stýblo připomněl, že Hostivické rybníky vynikají velkou pestrostí ptačích druhů, zejména těch, které jsou vázány na vodní prostředí. Český svaz ochránců přírody zde proto letos vybudoval ptačí pozorovatelnu. „Při slavnostním otevření ještě nikdo netušil, že by pozorovatelna jednou mohla sloužit i pro pozorování bobrů, těchto nenápadných, dříve velmi vzácných vodních tvorů,“ podotkl Stýblo.

Břevský rybník, jeden z chráněných Hostivických rybníků Autor: Mesta.obce.cz
Hostivické rybníky jsou přírodní památkou

Bobr evropský byl na území Čech a Moravy vyhuben na přelomu 18. a 19. století. Na některá místa se vrátil v 80. letech minulého století, lokalit kde žije, postupně přibývá. Bobr je plaché zvíře, které vrací malé toky do původních podob. Majitelé polí, lesů a domů v lokalitách, kde bobři žijí, si však stěžují, že jim ničí majetek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video