„Bráchu bych návštěvou Sršňů nemučil“

Kdyby mohl, půjčil by si kutnohorský hokejista Petr Hemský od svého slavného bratra Aleše styl bruslení.

Je nejproduktivnějším hokejistou kutnohorských Sršňů. Není to nic, co by se nečekalo. Druholigoví zadáci dobře vědí, že na Petra Hemského si musejí dávat pozor. Hokejové geny má v krvi. Jeho otec Petr je hlavním skautem extraligových Pardubic a především – jeho o rok a půl mladší bratr Aleš září v zámořské NHL v dresu Edmontonu Oilers (finalisty z roku 2006), který se v roce 2005 stal ve Vídni mistrem světa.
„Brácha je flegmatik na ledě a mimo něj je taky v pohodě,“ říká Petr Hemský junior na adresu slavného sourozence.

Sháníte spoluhráčům v Kutné Hoře přes bratra Aleše autogramy hráčů NHL? No, teď zrovna povezujednomu z kluků kartičku s podpisem. Ale jinak ani moc ne.

Dával vám v průběhu kariéry někdo najevo, že jste Hemský? Rýpnul si někdo, ať už v dobrém, či ve špatném? S něčím podobným jsem se nikdy nesetkal. Od mala jsme oba s Alešem hráli hokej, a když se bráchovi začalo dařit, bral jsem to tak. Všechno přicházelo přirozeně.

Válčili jste spolu v Pardubicích v jedné mládežnické kategorii? Ano. Aleš hrál s námi staršími, což mu asi dost pomohlo. Musel dohánět fyzičku, aby obstál. Dlouho nás trénoval táta, který byl docela přísný.

Jaké jsou bratrovy hokejové přednosti? Perfektně bruslí, má skvělý skluz. Kromě toho je technický a má přehled ve hře. Ani střelu nemá špatnou.

Co byste si od něj půjčil, kdybyste mohl? Bruslení, to by stačilo.

Už tři roky hrajete v Kutné Hoře v dresu Sršňů. Už se na vás byl Aleš podívat? Ne, tím bych ho nemučil… Je skoro nemožné to skloubit časově. Když je v Česku na dovolené, má přestávku i naše soutěž.

Ale předpokládám, že vy jste na některém ze zápasů NHL už byl… Dostal jsem se tam asi čtyřikrát. Naposledy na finále soutěže, v němž Oilers prohráli s Carolinou.

Neinspiruje vás bratrova kariéra k tomu, abyste ještě zkusil angažmá ve vyšší soutěži? V Kutné Hoře jsem naprosto spokojený. Nechci nikam odcházet. Beru to tak, že kariéru už spíš dohrávám.