Budova ČSOB dosáhla na zlato | E15.cz

Budova ČSOB dosáhla na zlato

Nové ústředí ČSOB Group v pražských Radlicích se stalo „nejzelenější“ administrativní budovou ve střední Evropě. Americká instituce U. S. Green Building Council, která posuzuje budovy z hlediska ekologické šetrnosti, zvýšila certifikaci tohoto největšího administrativního objektu v ČR ze stříbrného na zlatý stupeň.

„Zlatý stupeň LEED řadí centrálu ČSOB ke světové ekologické špičce,“ říká Petr Fanta, generální ředitel společnosti Skanska Reality. Unikátní budovu v ceně bezmála tří miliard korun postavila společnost Skanska od března 2005 do konce roku 2006. Stavba, navržená renomovaným architektem Josefem Pleskotem, již přitom získala řadu ocenění v prestižních stavebních a ekologických soutěžích. „Bodovací systém LEED má řadu kritérií, za která se přidělují kredity, jež rozhodnou o tom, na které příčce se daná budova umístí. Při hodnocení sídla ČSOB přitom vznikl precedens a nyní hraje roli také to, že minimálně třicet procent užitné plochy administrativní budovy je přístupné všem jejím uživatelům. Prostorové uspořádání sídla ČSOB hodnotitele evidentně nadchlo,“ pokračuje Fanta.

#####Propagace ekologie

U. S. Green Building Council (USGBC) je americká nezisková organizace, jejímž cílem je propagovat energeticky nenáročné ekologické budovy.

Jejími členy je více než 15 tisíc organizací, a to jak stavebních firem, architektů a projekčních kanceláří, tak nevládních organizací. Bodovací systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), řízený touto institucí, je čtyřstupňový se stupni certifikovaný, stříbrný, zlatý a platinový, a klasifikuje šetrnost budovy ve vztahu k životnímu prostředí. K aktivitám USGBC patří vedle certifikace také poskytování konzultací při výstavbě budov a školení pro developery, architekty či stavbyvedoucí o zásadách a postupech energeticky nenáročného stavění a projektování.

#####Další z řady ocenění

K životnímu prostředí se snažila být ohleduplná i výstavba této obří budovy. Během ní byly například operativně využity železobetonové konstrukce, které v místě zbyly po budování metra v 80. letech a které nacházeli stavbaři při hloubení základů. Budova ČSOB získala již řadu ocenění, například Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2006, kterou pravidelně uděluje sdružení Business Leaders Forum, či prestižní ceny Stavba roku 2007 a Best of Realty 2007.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!