Byl i zahradníkem, teď ho živí okna

Karel Baran vyzkoušel už během studia řadu profesí. Dnes je úspěšným podnikatelem, jehož jméno zná většina Opavanů. Sedmička jej představuje v dalším dílu seriálu Generace 77.

Když se řekne Karel Baran, většině Opavanů se vybaví okna a dveře. V čele úspěšné firmy, která nejen vyrábí i montuje plastová okna a dveře, stojí muž, jenž má v občanském průkazu v kolonce rok narození dvě sedmičky.
Karel Baran se narodil v Opavě a dětství prožil v Neplachovicích. „Vesnice a okolní příroda skýtala mnoho příležitostí pro různá dětská dobrodružství. Díky velké rodině a kamarádům jsem prožil krásné dětství,“ vzpomíná Baran.
Studoval Mendelovo gymnázium v Opavě a poté Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě se zaměřením na marketing a zahraniční obchod.

Výčepní a au-pair

Během studentských let si vyzkoušel řadu profesí. „Od svých šestnácti let jsem v průběhu roku v Česku a o prázdninách v zahraničí brigádně pracoval jako dělník na pile, stavební dělník, výčepní, au-pair, skladník i zahradník,“ vyjmenovává Baran.
Už tehdy se seznámil se zbožím, které dnes jeho firma dodává. „Ještě za studií jsem při brigádě v Německu pomohl známému staviteli s výrobou a montáží oken ve vilách. To bylo poprvé, kdy jsem přišel do kontaktu s výrobky, které jsou teď podstatou mého podnikání,“ říká Baran.
Ve své firmě prošel všemi pozicemi. „Na počátcích ještě při studiu jsem firmu považoval za příležitost, jak ověřit teorii ze školy v praxi a naopak zkušenosti z praxe využít při studiu. Všechny činnosti, které teď mají na starosti mí spolupracovníci, jsem na začátku podnikání dělal sám. Od technika, obchodníka, dopravce, montážního dělníka, zedníka, účetního až po manažera,“ vypočítává. Jeho snaha se vyplatila. „Když později podnik dosáhl zisku, byl to bonus navíc k tomu nejcennějšímu, co jsem již získal. Ke zkušenostem,“ říká Baran, který dnes vlastní firmu Baran a společnost FMT, vyrábějící plastová okna a dveře.

Sedm priorit

Volný čas tráví se svou ženou Hanou, která je v jeho životě na prvním místě. „Sedm priorit v životě? Tak to jsou má žena, spokojená rodina, práce, domov, záliby, opravdoví přátelé a vzdělání a studium,“ shrnuje.
Co má rád a co jej baví? „Mezi mé záliby patří motocykly a sport, například lyžování, tenis, plavání, jízda na kole nebo turistika. Snažím se prožít volné chvíle různorodě a intenzivně, častokrát s příchutí adrenalinu. Mám rád otevřenost, upřímnost, cílevědomost, dobře připravené jídlo, kvalitní vína a přírodu ve vší své pestrosti a kráse. Nesnáším závist, lenost a intriky,“ říká o sobě Baran.
Narodil se v roce plném sedmiček a číslo sedm vnímá pozitivně. „Nejsem sice pověrčivý, ale sedmička mne provází celým životem, mám ji rád,“ směje se.
Třiatřicátiny pro něj nejsou zásadním zvratem v životě. „Kristova léta nejsou radikální změnou, jsou však určitě obdobím, kdy se člověk začíná na spoustu věcí dívat jinak, mění své priority a hodnoty. Podle mne je to přirozené kvůli životním zkušenostem a dospělosti,“ objasňuje svůj názor.
Karel Baran má životní motto: „Vždy se dá najít sto důvodů, proč něco nejde. Existuje však vždycky alespoň jeden důvod, díky kterému můžeme překonat i ty největší překážky a můžeme si splnit své sny.“