Čečenci nebo Češi? Američané na sociálních sítích stále tápou | E15.cz

Čečenci nebo Češi? Američané na sociálních sítích stále tápou

Dvě exploze otřásly centrem amerického Bostonu jen pár metrů od cíle maratonu, kterého se účastnily tisíce lidí.
Dvě exploze otřásly centrem amerického Bostonu jen pár metrů od cíle maratonu, kterého se účastnily tisíce lidí.
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záměnu Čečenska s Českem, která od páteční akce proti údajným původcům bostonského atentátu mátla uživatele sociálních sítí, dnes uvádějí na pravou míru americká i ruská média. Za "krajně nešťastné nedorozumění" označil omyl ve zvláštním prohlášení český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Po identifikaci údajných pachatelů pondělních útoků na mezinárodní maraton v Bostonu, kteří jsou čečenského původu, někteří lidé na Twitteru nebo Facebooku začali spílat Čechům, s nimiž si Čečence pletou. Řada účastníků internetových diskuzí, včetně samotných Čechů, se proti tomu ohradila a poukázala na rozdíl v pravopisu.

Na omyl dnes upozornila i některá americká média. Web The Huffington Post varoval, že Čečensko a Česko jsou názvy dvou geograficky vzdálených míst, jejichž záměna je nežádoucí.

Komentář doprovází video s vysvětlením čečenských reálií a mapka, na níž méně zeměpisně zběhlé čtenáře šipky upozorňují na polohu jihoruského Čečenska a České republiky. Záměny si dnes povšimlo i anglické vysílání ruské televizní stanice RT America.

Omyl se objevil i ve vysílání televizní stanice CNN. Lze to vidět ve videu nahraném na server YouTube. Muž označený v popisu klipu jako bývalý agent CIA v něm mluví o tom, že mladší z útočníků Džochar se jmenuje „po prvním prezidentu České republiky, islámské republiky“. Naráží přitom na Džochara Dudajeva, který stál v čele Čečenské republiky Ičkerie, která vznikla v roce 1991 jako pokus Čečenců o nezávislost na Rusku.

Ve zvláštním prohlášení na omyl upozornil i český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Znepokojený diplomat uvedl, že „krajně nešťastné nedorozumění“ zaměňuje dvě velmi vzdálené země, z nichž jedna leží ve střední Evropě a druhá je součástí Ruské federace. „Česká republika je aktivním a spolehlivým partnerem Spojených států v boji proti terorismu,“ píše Gandalovič.

Omyl kritizují i poučenější uživatelé samotného Twitteru. „Česká republika se zlobí, protože někteří idioti si ji pletou s Čečenskem. Nejste-li si jistí, zda se máte smát, nebo plakat, plačte,“ píše uživatel Chris Jones.

¨

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.