Centrum Jablonce změní Central | e15.cz

Centrum Jablonce změní Central

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novému Centralu ustoupí staré domy i prodejna Jabloň. Stavbě ale zatím brání nedostatek elektřiny.

Místem proměn se může nazývat dolní část centra Jablonce. Už několikrát tam Jablonečané viděli bourání velkých staveb. Teď budou svědky dalšího. Potom, co v roce 1972 dělníci strhli Žlutou školu a o šestnáct let později šla k zemi Zelená škola, potká nyní stejný osud i obchod Jabloň a tělocvičnu přes ulici. Nahradí je moderní obchodní centrum Central. „Připravujeme projekt. Pokud vše půjde podle plánu, začneme stavět do konce roku 2011 a otevřeme před Vánoci roku 2013,“ uvedla Lucie Doležalová ze společnosti Crestyl, která chce obchodní centrum ve městě postavit. Demolice starých domů tak začne už začátkem příštího roku.

Problém s proudem

Jednou z překážek, které brání v rychlejším postupu přeměny centra města, je nedostatek elektrické energie.
„Začátek budování v Jablonci ovlivňuje projekt Skupiny ČEZ, která chystá stavbu přívodu vysokého napětí a nové trafostanice. Povolení ke stavbě má získat do konce roku 2010, pokud uspěje, můžeme začít i my,“ vysvětlila Doležalová. Co nejrychlejšímu „dobití“ města novou elektrickou energií je nakloněno i vedení jablonecké radnice. „Podporujeme výstavbu obchodního centra, protože nic podobného ve středu města není. Víme, že je závislé na dostatku proudu. Snažíme se proto věc společně s ČEZ co nejdřív vyřešit, protože je to překážka i pro námi plánované stavby,“ vysvětlil místostarosta Jablonce pro rozvoj Petr Vobořil.

Vyřeší parkování

Jablonečané se na nový obchod těší. „Všechno je lepší než odporná Jabloň, která je akorát ostudou a místem, kam chodí bezdomovci. Těším se, až bude víc obchodů i nová místa k parkování. Nemyslím, že by moderní centrum nějak městu svým vzhledem ublížilo, zvlášť ne tam, kde má stát,“ míní Zuzana Strnadová.
Kromě prodejen najdou návštěvníci v Centralu i lékárnu, banku, sázkovou i cestovní kancelář a další služby. Přibude i kolem dvou set nových parkovacích stání. „Ve městě to vyřeší nedostatek míst pro stání aut. Vyjednáváme s investorem, aby mohli parkoviště využít i lidé, kteří jdou něco vyřídit třeba na úřady. Aby například první hodina stání byla zdarma,“ vysvětlil místostarosta Vobořil.

Trhy možná zůstanou

Obchodní centrum zabere i místo oblíbených jabloneckých zeleninových trhů. „Po otevření centra počítáme s tím, že prostor nabídneme na pořádání sezonních trhů. Jejich tradici bychom rádi zachovali,“ upozorňuje Doležalová. Tržiště najdou Jablonečané buď v obchodní pasáži, nebo na parkovacích plochách, provozovatelé zvažují i kombinovanou variantu.
„Trhy v obchodním centru si umím představit. My máme jako náhradní místo na jejich pořádání plochu u autobusového nádraží, která ale není zrovna ideální. Další možností je Dolní náměstí, kde ale chceme zachovat trhy v určité podobě a nákladní auta se zeleninou se tam nehodí,“ dodal Vobořil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video