Češi si na Štědrý den méně posílali SMS a volali. Spotřeba dat naopak prudce rostla | E15.cz

Češi si na Štědrý den méně posílali SMS a volali. Spotřeba dat naopak prudce rostla

ČTK

Češi o Štědrém dnu volali méně než v loňském roce. Odeslali i méně textových SMS zpráv. Naopak mnohem více letos také využívali sociální sítě a e-mail, což dokládá meziroční růst přenosu dat o desítky až stovky procent na rekordní hodnoty. 

"Štědrý den v síti T-Mobile byl jasnou ilustrací skutečnosti, že zákazníci stále častěji využívají ke komunikaci datové služby na úkor tradičních hovorů a SMS, a to i ve svátečních dnech," uvedla mluvčí firmy Martiny Kemrová. Datový provoz ve všech typech sítí vzrostl o 267 procent. Rekordní nárůst o 327 procent zaznamenala LTE síť.

Počet hovorů se pohyboval na úrovni běžné neděle, a dosáhl 16,1 milionu. Pokles byl zhruba pětiprocentní. SMS centrum T-Mobile zpracovalo 24,9 milionu blahopřejných zpráv, o deset procent méně, MMS centrum přijalo 558 tisíc zpráv, nepatrně méně než před rokem.

Češi zaplatí za mobilní služby znatelně více, než je průměr EU

Rovněž statistiky ze sítě O2 ukazují, že zatímco počet odeslaných SMS, MMS a spojených hovorů klesl, roste počet lidí, kteří přání posílají přes internet. Objem dat, které zákazníci spotřebují, stoupal díky dostupnosti sítě, většímu rozšíření chytrých telefonů s podporou této technologie. Není proto překvapením, že letošní Štědrý den byl rekordním," uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

V neděli 24. prosince spojila mobilní síť O2 13,5 milionu hovorů a přenesla téměř 20 milionů SMS a 528 tisíc MMS. U hovorů činil pokles téměř osm procent, u SMS zpráv 14,5 procenta a MMS o tři procenta. Rekord opět padl v objemu přenesených dat v síti 4G LTE, kterých zákazníci spotřebovali o 200 procent více než o loňském Štědrém dnu. Nejvíce přání si lidé posílali ještě před svátečním obědem, nejvytíženější hodina byla mezi 10:00 a 11:00 dopoledne, kdy síť O2 spojila 1,5 milionu hovorů a zpracovala téměř dva miliony odeslaných SMS.

Signál pro internet věcí už pokrývá téměř celé Česko. Bude i v podzemí

U Vodafone během letošního Štědrého dne vzrostlo využití datových služeb o 30 procent, především díky kapacitě LTE sítě. "Uživatelé volali méně než předchozí dva roky, mimo jiné proto, že Štědrý den připadl na neděli, a lidé tedy měli více času na přípravy, návštěvy a přání v průběhu celého víkendu. Zaměřují se také stále více na možnosti elektronické formy komunikace, hovory a videohovory a komunikaci pomocí sociálních sítí," sdělila firma. Délka i počet telefonních hovorů se proti loňsku snížily. Počet SMS zpráv klesl o devět procent, počet MMS naopak podobně vzrostl.

Česká republika je oblíbenou vánoční destinací pro zahraniční návštěvníky. Největší podíl podle roamingových dat u T-Mobile tvoří Němci, které s velkým odstupem následují Ukrajinci, Rakušané, Rusové a Slováci.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!