České obrazy se v Londýně prodaly lépe, než se čekalo | E15.cz

České obrazy se v Londýně prodaly lépe, než se čekalo

František Kupka: Mistr abstrakce
František Kupka: Mistr abstrakce
• 
ZDROJ: profit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva obrazy českých malířů Františka Kupky a Františka Foltýna se v dražbě londýnské aukční síně Sotheby's prodaly za víc, než se očekávalo. Kupkovo dílo s katalogovým názvem Composition asi z roku 1920 našel kupce za 35 000 liber (1,1 milionu korun), přičemž Sotheby's počítala s maximální cenou 25 000 liber. Za Foltýnův obraz nazvaný Imperialismus z roku 1926 dal zájemce 12 500 liber (377 000 korun), zatímco experti odhadovali maximálně 12 000 liber.

Obě díla se prodala v pokračování aukce impresionistického a moderního umění, na které našly kupce i další dva Kupkovy obrazy. Tyto volné kompozice malované kvašem či vodovkami na papíře však nepatří mezi cennější část jeho obrazů a prodaly se za 10 000 až 16.500 liber, tedy méně, než byla jejich maximální odhadovaná cena.

Naopak Kupkův obraz nazvaný Étude sur Fond Rouge se ve čtvrteční večerní dražbě Sotheby's prodal za překvapivých 1,65 milionu liber (49,5 milionu korun). Cenu obrazu přitom odhadovali odborníci Sotheby's nejvýše na milion liber.

Při čtvrtečním odpoledním pokračování dražby modernistů a impresionistů, v jejímž rámci se prodávají také výtvory Pabla Picassa, Vincenta van Gogha či Marca Chagalla, se budou nabízet tři obrazy českého malíře Emila Filly. Nejvyšší odhadní cenu, až 150 tisíc liber (4,5 milionu korun), má jeho olej na plátně nazvaný Truchlící žena z roku 1948.

Nejdražším dílem čtvrtečního dražebního večera v Londýně se stal obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta nazvaný Le Palais Contarini. Olejomalba datovaná do roku 1908 se prodala za 17,5 milionu liber (525 milionů korun). Včetně provize aukční síně a dalších poplatků zaplatí nový majitel obrazu téměř 20 milionů liber.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.