Českému národnímu internetovému uzlu klesají příjmy, konkurence sílí | E15.cz

Českému národnímu internetovému uzlu klesají příjmy, konkurence sílí

Českému národnímu internetovému uzlu klesají příjmy, konkurence sílí
Vítejte v srdci českého internetu. Nyní i v datacentru Tower v Žižkovské věži.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

Jan Sedlák

Tuzemskému národnímu internetovému uzlu NIX.CZ za poslední rok spadly příjmy o 15 procent. Jak se zdá, jedná se o vývoj, který by i nadále mohl pokračovat. „Jedná se o trend. Například od roku 2009 do roku 2013 došlo ke zlevnění 10Gb přípojek o více než 50 procent a u 1Gb spojů o 40 procent,“ vysvětluje pro E15.cz šéf NIXu Martin Semrád.

„Sdružení NIX.CZ je neziskovou organizací, jejíž příjmy jsou plánovány s ohledem na plánované výdaje. Protože od 1. ledna 2013 došlo ke snížení cen, došlo tedy ke snížení celkových příjmů sdružení. Tato situace vychází ze skutečnosti, že NIX.CZ plánuje příjmy tak, aby se rovnaly předpokládaným výdajům,“ navazuje Semrád.

NIX s posledními slevami přišel na přelomu roku. Za 10Gb propoj se nyní měsíčně platí 19 tisíc korun oproti 22 tisícům v loňském roce. Vedení NIXu se už dříve vyjádřilo, že toto snižování cen je běžné a že probíhá na základě rozhodnutí členů, kteří ve sdružení figurují.

Peeringové pohyby

To, jak do výsledků a fungování dříve v podstatě jediného peeringového centra v Česku promlouvá mladá konkurence Peering.cz, v NIXu nekomentují. Zakladatel a šéf Peering.cz Zdeněk Cendra si však myslí, že jeho projekt dopad má. „Do hlav konkurence nevidíme, ale myslíme si, že díky Peering.cz bude muset NIX snižovat ceny rychleji,“ uvedl pro E15.cz už dříve. Jeho firma aktuálně nabízí jeden 10Gb port za 14,5 tisíce měsíčně, tedy výrazně levněji.

NIX má ale na druhou stranu stále více připojených sítí, se kterými je možné si vyměňovat data. „Za posledního půl roku jsme připojili devět významných sítí, z nichž šest je ze zahraničí. V České republice jsou tyto sítě výjimečné,“ říká Martin Semrád. NIX je aktuálně na počtu 119 sítí, které zaznamenaly rekordní přenos dat 290,9 Gb za sekundu.

Peering.cz má připojených 38 sítí s maximálním dosaženým přenosem 92 Gb za sekundu (dosaženo při posledních hokejových zápasech české reprezentace). „Pracujeme na čtyřech dalších sítích,“ vzkazuje pro E15.cz Zdeněk Cendra. Peering.cz už přidal možnost připojení ve třech nových lokalitách na Slovensku, konkrétně v DataCube, Sitel Bratislava a VUT Bratislava.

NIX vedle toho začal v ceníku běžně nabízet 100Gb spoj, vyjde na 100 tisíc. Peering.cz prozatím stogigabit nenabízí, zaměřuje se „pouze“ na 4×10 Gb.

Dlouhá léta fungující sdružení navíc rozvíjí svůj program Fenix, ještě donedávna známý jako Bezpečná VLAN. Fenix založilo šest hlavních členů včetně Telefóniky či Seznamu a má sloužit jako ochrana proti DDoS a dalším útokům. „Registrujeme zájem o vstup dalších subjektů,“ říká Martin Semrád. „Tři společnosti jsou v pokročilé fázi implementace bezpečnostních procesů odpovídající pravidlům.“ Patří mezi ně třeba ČD Telematika.

O projekt údajně mají zájem také zahraniční peeringová centra, údajně jako „o možný vzor síťové bezpečnosti na půdě neutrálních propojovacích uzlů.“ „O projekt projevují zájem i organizátoři zahraničních odborných konferencí. Naposledy jsme s velkým úspěchem představili FENIX na ENOG v Moskvě,“ uzavírá Semrád.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!