Charlotte Perriand pro ženy sjednala spojenectví s časem | E15.cz

Charlotte Perriand pro ženy sjednala spojenectví s časem

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton
Z kolekce Icones značky Louis Vuitton
• 
ZDROJ: Alexander Dobrovodsky

zen

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Některé ženy, ať jdou kamkoliv, mají kolem sebe zářivou auru. Čas je jejich spojenec a svět je jejich království. Charlotte Perriand, která inspirovala Louis Vuitton ke kolekci icônes, byla právě taková.

Architektka, designérka, urbanistka a fotografka Charlotte se odpoutala od konvencí a začala objevovat nadčasovou eleganci. Nechala se inspirovat onou jednoduchostí, o niž usilují všichni velcí tvůrci. Obdobně i Louis Vuitton, značka snů a elegance stvořené k cestování, nyní představuje kolekci modelů, které hovoří střídmým módním jazykem. Různé prvky, juxtapozice kontrastů – to vše dává možnosti pro skladbu šatníku, který nepodléhá pomíjivým trendům.

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Charlotte to po svém návratu z Japonska ve 40. letech napsala takto: „Sestavila jsem si šatník z takových ‚stavebních kamenů‘: čtyři sukně krátké i delší, svetry, blůzy, živůtky. Z toho se dalo nakombinovat minimálně 16 modelů. Se šátky, štolami, atypickými šperky a rukavicemi jsem pak měla na výběr z mnoha a mnoha variant – překvapivých i s trochou fantazie. Vždycky jsem vypadala tak trochu podobně, ale nikdy ne stejně.“

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Tato dvoustrana vznikla v brněnské kavárně Era, postavené v letech 1928–1929. Navrhl ji architekt Josef Kranz ve funkcionalistickém stylu v roce 1927.

Cestování

Oprostit se od každodenního stereotypu, vydat se za horizontem. A pak se vrátit a tvořit eleganci budoucnosti. Louis Vuitton i Charlotte Perriand jsou spojeni cestováním časem a prostorem, dialogem kultur, uměním života… Od třpytivě bílé polární krajiny po bujné tropy – barvy, textury a materiály kolekce ztělesňují společný sen. Hedvábí propůjčuje šatům lehkost mráčku. Exotická kůže na prostorné kabelce Milaris i lehké plátno použité na ploché kabelce evokují vize toulek po nejzazších končinách.

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Fotografie na této dvoustraně byly pořízeny v Zemanově cukrárně a kavárně v Josefské ulici v centru Brna. Tu postavil v roce 1936 ve funkcionalistickém stylu architekt Vítězslav Korn. Interiér podle návrhu Karla Růžičky je dodnes zachován v téměř stejné podobě a je nejdéle působícím podnikem svého druhu v Brně.

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Funkčnost

Podle Charlotte Perriand je „umění ve všem: v pohybu, ve váze, ve šperku, i v praktických věcech“. Všechny modely se umí adaptovat na potřeby a nálady své nositelky. Trenčkot do deště, šortky do hezkého počasí, kožená sukně pro dlouhý a nabitý den, hedvábné večerní šaty na zvláštní příležitosti… Půvab, inteligence a vytříbenost propůjčují těmto ‚ikonám‘ něco navíc – z pouhého oblečení dělají symbol elegance.

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Interiér je ve znovuotevřeném kině Scala na Moravském náměstí v Brně, které zahájilo svůj provoz už v roce 1929.

Know-how

Krása a autentičnost luxusních materiálů, plastičnost forem, vyvážené proporce, harmonická tonální paleta, propracovanost detailů… Tyto hodnoty vyznávala Charlotte Perriand a jsou i v DNA značky Louis Vuitton. V kolekci Icônes má každá forma vlastní materiál a každý model nějaký důmyslný detail. Odepínatelné rukávy na paletu jsou ‚ukotveny‘ neviditelným zipem; blůzu zdobí dekorativní knoflíky; podšívka ze strečového žerzeje rozvolňuje tvar saka… Inteligentní kontrasty a odvážné kombinace, o kterých ženy sní. Protože díky nim zažijí ten pocit být jedinečná.

Z kolekce Icones značky Louis Vuitton Autor: Alexander Dobrovodsky

Autor: zen

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video