Chci se projít. Udusím se? | e15.cz

Chci se projít. Udusím se?

Zuzana Modrá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podniky poprvé po letech musely omezit provoz kvůli smogu. Pokud začne platit nová vyhláška, bude situace ještě horší.

Telefony v Ekologickém centru Most zvoní od rána. Jeho pracovníci denně odpovídají na desítky dotazů, jaký vzduch lidé právě dýchají. Nezáleží na tom, jestli je Most přikrytý šedivou poklicí mlhy, nebo září slunce. Už pár týdnů se Severočeši nemohou nadechnout z plných plic.
„Každé ráno volají školky, jestli mají jít s dětmi na vycházku. Ozývají se ale i rodiče a starší lidé. Zájem je takový, že data z měřicích stanic stahujeme každou hodinu,“ říká vedoucí centra Milena Vágnerová.
Autobusy a tramvaje po letech upozorňují lidi, že smog překročil únosnou mez. Jen žluté praporky nahradily nápisy na žluté cedulce.
Co se stalo? Meteorologové měří od listopadu 2009 i prach v ovzduší. Právě jeho hodnoty tuto zimu překračují limity natolik, že vybrané podniky musely už třikrát omezit činnost. Stavu regulace se musely podrobit poprvé od roku 1997.
„Ztráty nám to nezpůsobuje. Musíme omezit práci na skládce uhlí. To doženeme, až se podmínky ovzduší zlepší,“ uvedla mluvčí komořanské teplárny United Energy Miroslava Kučerová.
Příští zimu ale podniky budou muset provoz omezovat pravděpodobně častěji, stejně tak lidé budou více zůstávat kvůli špatnému vzduchu doma.
„Politici mají letos projednat novou smogovou vyhlášku. Když ji schválí, budou meteorologové měřit i hodnoty toho úplně nejjemnějšího prachu,“ tvrdí Milena Vágnerová.

Autor: Zuzana Modrá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video