Chtěl bych jet i štafetu, doufá juniorský reprezentant Michal Žák

Dva talentované biatlonisty čeká velký milník kariéry. V domácím areálu se představí na mistrovství světa dorostu a juniorů.

Michal Žák a Lukáš Dostál. Tihle dva mladí biatlonisté z novoměstské základny měli po víkendu obrovskou radost. Reprezentační trenér Vlastimil Vávra na ně ukázal při nominaci na mistrovství světa dorostu a juniorů, které od čtvrtka hostí Nové Město na Moravě. Dorostenec Lukáš Dostál se do nominace protlačil až dodatečně, protože Tomáše Vojíka vyřadila nemoc.

„Bylo to o nervy, ale dobře to dopadlo,“ říkal s úlevou na konci víkendu devatenáctiletý junior Michal Žák, který se do pětičlenného týmu dostal jako poslední v pořadí.

Michale, bude pro vás mistrovství světa dorostu a juniorů největším závodem dosavadní kariéry?

Určitě jo. Je to mistrovství světa na domácí půdě. Doufám, že mě to nakopne k dalším výsledkům.

Šampionát oficiálně začíná ve čtvrtek, na závody určitě přijde spousta vašich známých. Na co se nejvíc těšíte?

Co se týká závodů, určitě se těším na dlouhý závod, tam máme jako Češi největší šanci. Ale nevím, kolik jich celkem pojedu.

A s jakým výsledkem byste byl spokojený?

Do dvacítky by to bylo super. Biatlon je nevyzpytatelný, může se stát cokoliv. Klidně to může dopadnout do desítky. A bral bych jako úspěch, kdybych se probojoval mezi čtyři nejlepší a nastoupil ve štafetách.

Věřil jste vůbec v nominaci, když jste na mistrovství republiky a současně nominační závody nastoupil po tréninkové pauze způsobené nemocí?

Neměl jsem horečky, doufal jsem, že to bude dobré. V úterý a ve středu (rozhovor vznikal v neděli – pozn. red.) si ještě uděláme pár dobrých tréninků, které mi můžou pomoci k lepší formě. Teď o víkendu bylo poznat, že jsem hodně tréninků vynechal, nebylo to ono.

K biatlonu jste se dostal až na začátku studia na novoměstském gymnáziu. Proč jste si tehdy vybral právě biatlon?

Lyžování mě bavilo a lákalo, strejda v téhle branži byl. Ale nebyly na to podmínky, na základní školu jsem chodil do Jimramova. V Novém Městě jsem dostal nabídku na fotbal a biatlon. Rozhodl jsem se pro biatlon, protože střelba mě taky bavila a v kombinaci s lyžováním je to zajímavý sport. Dřív jsem zkoušel fotbal, v deváté třídě stolní tenis, rekreačně jsem chodil na kolo a na lyže, vrcholově nic. Má to jednu výhodu, nejsem opotřebovaný.

Nejtěžší na biatlonu je skloubit přesnou střelbu s rychlým během. Jaký na to máte recept?

Nejvíc rozhoduje hlava, psychika závodníka. Já razím to, že je nejdříve potřeba dobře střílet v tréninku v klidu, pak postupně v zátěži. To platí obecně. Člověk nesmí být plašan, ale ani moc velký flegmatik.

A jak jste na tom se střelbou vy? V sobotu jste minul dvakrát a doběhl jste jako pátý Čech, v nedělním sprintu se štafetovou střelbou jste musel dobíjet čtyřikrát, a bylo z toho sedmé místo.

V české konkurenci na tom rozhodně nejsem špatně. Je to spíš nadprůměr. Ztrácím v běhu, protože kluci, kteří s biatlonem začínali dřív, jsou prostě napřed. Ale postupem času se na ně dotahuji.

Jdou vám lépe stojky, nebo ležky?

Větší jistotu mám při střelbě vleže, je to hodně o počasí a podmínkách okolo. Na stojku člověk jede s více kilometry v nohách, únava už je větší. Závodník to musí zvládnout psychicky, koncentrovat se. Když zvládne střelbu a nemusí na trestné kolo, hned se pak líp jede.

Máte raději rychlostní, nebo vytrvalostní závody?

Čím delší trať, tím lepší, jsem vytrvalec. A ještě lepší je, když jsou horší podmínky, třeba když je na trati hrabavý mokrý sníh.

Mnozí Novoměšťáci zatím neberou biatlon příliš vážně. Změní se to?

Lyžování má pořád navrch. Ale budou tady další velké biatlonové akce, určitě se to rozkřikne, biatlon půjde nahoru. Snad si i fanoušci najdou cestu na závody, zatím byly i na velkých akcích tribuny poloprázdné.

Jak často chodíte do školy v době, kdy vrcholí hlavní sezona?

Na gymnáziu jsem už pátým rokem, protože mám rozložený čtvrtý ročník, takže letos už budu maturovat. Mám konzultace a zkoušení, ale spíš individuálně po kabinetech, do tříd radši moc nechodím kvůli nemocem. Po sezoně to chci všechno nahnat a dostat do hlavy.

Biatlon v Novém Městě na Moravě 2020: jaký je program a kde koupit lístky >>>

Mistrovství světa dorostu a juniorů v biatlonu

čtvrtek 27. ledna slavnostní zahájení (18.00), Vratislavovo náměstí
pátek 28. ledna oficiální tréninky
sobota 29. ledna sprint (8.50 dorostenky, 11.00 juniorky, 13.15 junioři, 15.30 dorostenci)
neděle 30. ledna stíhací závod (10.30 dorostenky, 11.30 juniorky, 14.00 junioři, 15.00 dorostenci)
pondělí 31. ledna oficiální tréninky
úterý 1. února vytrvalostní závod (10.00 dorostenci, 13.30 dorostenky)
středa 2. února vytrvalostní závod (10.00 junioři, 13.30 juniorky)
čtvrtek 3. února oficiální tréninky
pátek 4. února štafety (10.00 dorostenci, 13.30 dorostenky)
sobota 5. února štafety (10.00 junioři, 13.30 juniorky)

biatlonový areál Nové Město na Moravě