Čína masivně investuje, do roku 2025 chce být světovým lídrem v oblasti umělé inteligence | E15.cz

Čína masivně investuje, do roku 2025 chce být světovým lídrem v oblasti umělé inteligence

ČTK

Čínská vláda dnes představila národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard korun) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů (1,3 bilionu korun). Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking se chce do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.

V rámci své strategie chce Čína podpořit zahraniční spolupráci, posílit spojení mezi soukromými firmami, výzkumnými orgány a vojenskými institucemi. Podle zprávy chce vláda rovněž napravit současné problémy, mezi které patří nedostatek kvalitních počítačových čipů a vybavení, softwaru a odborných pracovníků.

Stroje dokáží plně nahradit člověka už za půlstoletí, zjistili vědci

Čína již začala masivně investovat do umělé inteligence a podpořila jak soukromé, tak státní projekty. Několik předních čínských firem zřídilo výzkumné základny v USA, včetně firem Baidu a Tencent Holding. Premiér Li Kche-čchiang také letos označil ve své výroční zprávě, která představila nejdůležitější priority jeho vlády, umělou inteligenci za strategickou technologii.

Plán přichází v době, kdy Spojené státy chtějí více kontrolovat investice, včetně investic do umělé inteligence, kvůli obavám, že země jako Čína mohou získat napojení na technologie strategického vojenského významu. Loni v říjnu také USA představily podobný plán rozvoje umělé inteligence.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!