„Čtrnáctka? Tu už nemám rád“

Jakub Kornfeil zakončí svou první sezonu v mistrovství světa stopětadvacítek. Je s ní spokojený.

Před sebou už má jen poslední závod. I kdyby ho zpackal, může motocyklový jezdec Jakub Kornfeil hodnotit svou první sezonu v mistrovství světa stopětadvacítek jako velmi povedenou. Patří mu sedmnáctá příčka. „Kdyby mi to někdo řekl před sezonou, tak si asi budu klepat na čelo, že se zbláznil,“ říká se smíchem sedmnáctiletý jezdec z Rohatce, který dojel o víkendu v portugalském Estorilu jedenáctý.

Takže jste zatím maximálně spokojený? Vlastně ano, ale zároveň mě pár věcí trápí. V některých závodech jsem měl zbytečné problémy, což mě stálo body.

Motorka nefunguje tak, jak by měla? To ani ne. V první polovině sezony jsem měl třeba problémy s benzinem. Občas se stalo, že se špatně vypočítala spotřeba, a tak mi došlo palivo. A třeba v Silverstonu mi mechanici ve spěchu zapomněli zadělat hadičku do nádrže.

To jste musel být hodně naštvaný. Řešil to táta, který se snažil týmu domluvit. Byl kolem toho trochu rozruch, já se do toho ale nezapojoval, protože nejsem v pozici, abych si mohl na někoho otvírat ústa.

Letos jste dojel už pětkrát čtrnáctý. Nezačínáte být na to číslo už alergický? Je fakt, že to číslo nemám moc v lásce. Vždycky se snažím urvat co nejvíc bodů, ale někdy to prostě nevyjde. Mám i smůlu, protože mi občas schází setinky.

Třeba jako v Austrálii, kde vás od lepší pozice dělily centimetry. Šlo jen o tři tisíciny sekundy. Němec Schrötter to ale ustál, je to už můj standardní soupeř. Často se s ním na trati potkávám. Ale třeba v Malajsii jsem ho o tisícinu porazil, to jsem skončil… no, čtrnáctý.

To se na něj speciálně připravujete? Narážíme na sebe opravdu často, ale nedá se nikdy odhadnout, jak se bude závod vyvíjet.

Žádné videovečery u Kornfeilů neprobíhají? Ale jo, na závody se občas kouknu. Hlavně na Brno, kde jsem dojel na pátém místě, viděl jsem to snad dvěstěkrát.

Ale několikrát jste prohlásil, že Brno rád nemáte. Mám tam dobré výsledky, už předtím jsem tam vyhrál Red Bull Cup, ale mám mnohem oblíbenější okruhy. Například Sachsenring nebo Aragon.

A co okruh ve Valencii, kde v neděli zakončíte sezonu? Ve Valencii už jsem párkrát jel, měl jsem tam i testy. Trať dobře znám, je taková průměrná, nemusím ji, ale nemám problém tam závodit. Hlavně se budu snažit, abych dojel lépe než čtrnáctý.