Dělníci se v létě ujmou rolí | e15.cz

Dělníci se v létě ujmou rolí

Fejtková Veronika

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestování za herci kladenského divadla si jejich příznivci užijí v příští sezoně. Rekonstrukce začne s ročním zpožděním.

Už letos v létě měli vystřídat herce v Městském divadle Kladno dělníci. Opravu ale muselo vedení města odložit, protože žádost o peníze mu Brusel neschválil. Napodruhé uspělo.

„Práce bychom měli zahájit na přelomu jara a léta příštího roku,“ říká primátor Dan Jiránek. Divadlo se podle něj nezačalo měnit už letos hlavně kvůli tabulkám, se kterými pracují bruselští úředníci.

„Nepočítají s materiály, které jsou nutné na opravy historických objektů, ale s těmi na běžné stavby a rekonstrukce budov. Ty jsou pochopitelně levnější, ale památkově chráněným objektům nevyhovují,“ vysvětluje Jiránek zdržení evropských dotací.

Vedení divadla nezastírá, že mu změny termínů narušily plány. Nemohlo podepsat smlouvy na hostování v jiných divadlech a nejasnosti podle ředitelky scény Blanky Bendlové „rozhodily“ i dramaturgický plán.

Dramaturg kladenské scény Petr Kolečko se netají tím, že nejasnosti kolem začátku její rekonstrukce vnesly do příprav představení řadu komplikací. Těší ho však úspěch muzikálového příběhu Game Boy, který se na prknech divadla objevuje necelých čtrnáct dní. „Během tří uvedení ho vidělo asi sedm set lidí,“ pochvaluje si Kolečko.

Komu dělá Game Boy největší radost?
Ohlasy jsou zatím více než dobré, a to nejen od dětí, ale také od rodičů. Těžiště uvádění této hry je ve školních představeních. Nicméně baví se i rodiče. Proto bych je chtěl pozvat například na to mikulášské, které je naplánované na neděli 5. prosince.

Jak dlouho jste Game Boye spolu s režisérem Tomášem Svobodou a skladatelem Petrem Wajsarem psali? A proč jste se rozhodli zrovna pro muzikál?
Hlavně jsme Game Boye dlouho vymýšleli, protože takový fantasktní příběh, aby měl hlavu a patu, není úplně jednoduché vymyslet. Samotný text, když už jsme věděli, co chceme, byl hotový během léta a září. Muzikál je to proto, že je pro nás diváckým žánrem. Game Boy je určený hlavně všem Kladeňákům jako odlehčená zábava.

Víte, do kdy ho budete hrát? Mohou se tyto předpoklady s ohledem na plánovanou rekonstrukci ještě změnit?
Game Boy je scénograficky koncipovaný tak, aby se vešel i do Lampionu, takže závisí opravdu jen na tom, jak se bude líbit. Dopředu se u žádného představení nikdy neví, jak dlouho se bude hrát. Samozřejmě doufáme, že co nejdéle.

Vraťme se k plánované a odkládané přestavbě divadla. Jak zasáhne do repertoáru?
V tuto chvíli to vypadá, že budou divadlo opravovat během příští sezony. Pro nás to znamená, že budeme mít čtyři premiéry v divadle Lampion. Dramaturgický plán proto musíme přizpůsobit menšímu sálu.

Jak vám ztížilo práci neustálé měnění termínu začátku rekonstrukce?
Samozřejmě to nebylo příjemné. Hlavně proto, že dramaturgický plán původně počítal s přestavbou už tuto sezonu. Museli jsme přidat narychlo představení Netopýr, a to už v rozběhnuté sezoně vskutku není standardní postup. Všichni však doufáme, že Netopýr bude pěkné představení.

Autor: Fejtková Veronika

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video