Diabetes: pokrok díky inovativní léčbě, některá chrání srdce | E15.cz

Diabetes: pokrok díky inovativní léčbě, některá chrání srdce

Diabetes: pokrok díky inovativní léčbě, některá chrání srdce
ZDROJ: Depositphoto
Prezentace klienta •

Diabetes 2. typu se stále častěji objevuje už u čtyřicátníků – na vině může být stres, nadváha nebo obezita. Proto se moderní léky zaměřují nejen na snížení hladiny cukru v krvi, ale také na snížení hmotnosti a rizik srdečně-cévních onemocnění.

Vysoká hladina krevního cukru u pacientů s diabetem 2. typu poškozuje jak malé, tak velké cévy. Ze studií vyplývá, že diabetici mají 3x častěji zkušenost s infarktem a 4x častěji s mrtvicí. Tuto skutečnost reflektuje i moderní léčba, která se již nezaměřuje výhradně na úpravu hladiny cukru v krvi, ale také na prevenci srdečně-cévních onemocnění (www.nebudkardiak.cz).

Rok 2030: 1 300 000 diabetiků

S diabetem se v ČR nyní léčí přes milion diabetiků. Dle predikcí bude počet pacientů dále stoupat a v roce 2030 by se mohlo jednat dokonce o 1,3 milionu léčených diabetiků. Pokud se aktuální situace výrazně nezmění, u 448 000 z nich bude příčinou úmrtí srdečně-cévní onemocnění.

Autor: Depositphoto

Pokroky v léčbě

Za posledních zhruba 13 let bylo v České republice zavedeno přes 20 nových antidiabetických léčiv. Jedním z nich jsou GLP-1 agonisté, které nejen že upravují hladinu cukru v krvi, ale byla u nich také prokázána kardioprotektivita (schopnost chránit srdce a cévy diabetiků). Vliv mají také na snižování hmotnosti, přičemž nadváha a obezita jsou dalším ze zdravotních komplikací zvyšujících riziko srdečně-cévních onemocnění.

Autor: Depositphoto

Moderní léčbu pojišťovny nehradí všem pacientům 

Předpis léků a úhrada ze strany pojišťoven podléhá splnění daných podmínek. Pojišťovny tak poskytují úhradu pouze pacientům s vyšší hmotností a hladinou cukru v krvi. Podle mezinárodních diabetologických společností, stejně jako podle Doporučených postupů České diabetologické společnosti, tyto léky ale pozitivně ovlivní i zdravotní stav pacientů nesplňujících podmínky pojišťoven k úhradě. Potom je důležité i zapojení pacienta do platby za léčbu, pokud je to možné. O léčbě přitom rozhoduje lékař. Benefity se pacientům vrátí větší kvalitou života, možností dále pracovat i menším rizikem infarktu a mrtvice. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět. Zároveň je ale nutné, aby i zdravotní pojišťovny rozšířily úhradu těchto léků širší skupině pacientů.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!