Do centra Hradce s kočárkem? Maminky raději jedou nakoupit jinam | E15.cz

Do centra Hradce s kočárkem? Maminky raději jedou nakoupit jinam

Sedmička otestovala, jaké to je pohybovat se v centru Jindřichova Hradce s dětským kočárkem.

Schodiště běžného člověka nepřekvapí. Pro maminku s kočárkem je to ale obtížná překážka. Hradecké chodníky, obchody a úřady otestovala se svým osmnáctiměsíčním Matýskem Veronika Kolmanová.
Nepříjemná byla hned první část cesty, kde Veronika Kolmanová bydlí. Dostat se ze sídliště Vajgar Vídeňskou ulicí do středu města není sice tak těžké, ale jen v případě, že cestou maminka s kočárkem nepotká hloučky lidí. Chodník je na této frekventované trase dost úzký.

Chodníky v Rybniční

„Vůbec tudy nechodím. Když se potřebuji dostat s kočárkem do města, tak jedu autem. Není tu dost místa a o velkém provozu, hluku a prachu ani nemluvím,“ říká Kolmanová. Místo se dá obejít ze sídliště Vajgar do centra i po okruhu a dál Denisovou ulicí kolem plovárny. Cesta je ale delší.
Podobné je to v Rybniční. Tady jsou sice chodníky na obou stranách, ale ani jeden není dělaný pro kočárek. Po levé straně ve směru na náměstí jsou dokonce dva schůdky, které vyrovnávají velký výškový rozdíl. Potíž je ale opět hlavně v šířce chodníku. Stěží se tady vyhnou dva lidé. Jak test ukázal, jede-li člověk po chodníku s kočárkem, chodec musí jít takřka po obrubníku a v některých místech i ustoupit do silnice. Proto je lepší zvolit delší, ale pohodlnější cestu po nábřeží. U kostela svatého Jana Křtitele přejít na druhou stranu a do centra se dostat Růžovou ulicí. Tam jsou také široké chodníky a dobře značené přechody pro chodce.

Do obchodu neprojedou

Ještě větší potíž mají lidé, kteří nakupují s kočárkem v obchodech. Koupit dítěti piškoty v Masných krámech je skoro nadlidský výkon. I když kolemjdoucí pomohou, nemá maminka ještě vyhráno. V obchodě ji čeká turniket s vjezdem pro vozíky. Kočárkem tu ale projet nejde. Jen v protisměru kolem kasy. Pokud tu ale zrovna někdo platí, nezbývá než čekat.

„Už mám vytipovaná místa, kam nechodím, protože to jednoduše nejde.

„Nebo chodíme dvě. Jedna počká před obchodem s dětmi a druhá si zatím nakoupí,“ vysvětluje Kolmanová.
Naštěstí ne všude je to stejné. Sesterská pobočka Jednoty na Masarykově náměstí je k rodinám s kočárky vstřícnější. Nejsou tu schody a široké dveře se otevírají na fotobuňku. I po prodejně se dá pohybovat bez problémů.
Sedmička ale chtěla vyzkoušet, jak jsou na tom prodejny se zbožím pro děti. V hračkářství Pompo v Panské ulici vedou do prodejny dva vysoké schody. Veronika Kolmanová tedy požádala prodavačku o pomoc a ta ochotně pomohla s kočárem dovnitř a po chvíli zase ven, aniž by věděla, že se jedná o test. „Když maminku s kočárkem vidíme, nabídneme jí, aby si vzala kočárek dovnitř. Já bych dítě samotné venku nenechala,“ říká prodavačka Dana Benešová, když ji později Sedmička oslovila. Podle jejích slov tady nájezd pro kočárky udělat nelze. Vchod je příliš úzký a ostatním by nájezd vadil v chůzi.
Překážka v podobě schodů čeká i v prodejně s dětským oblečením v Jarošovské ulici a bez bariér nejsou ani second handy s dětským oblečením. „Pro mě je jednodušší dojet autem do Budějovic do nákupního centra. Pohybuje se v něm snadněji, je tam výtah a všechny obchody jsou pohromadě,“ říká Kolmanová.

Na úřadech

Bezbariérový vchod do budovy úřadu práce, kudy se dá projít do městského úřadu, si Veronika Kolmanová pochvaluje. Ve staré části úřadu je k dispozici i výtah. O poznání horší je to ale v druhé budově úřadu v Klášterské ulici. Z ulice vedou do úřadu prudké schody a bez cizí pomoci se do patra dostat nedá. Dole u vchodu je ale zvonek pro invalidy. Výprava s kočárkem však zkusila ještě jednu cestu do stejné budovy, a to od parkoviště na Příkopech. Vedle schodů vede k vstupním dveřím i nájezd. Problém ale nastal za dveřmi. Opět schody. Tentokrát už jen čtyři. Oddělení, kde se platí poplatky za psy a odpad, je naštěstí hned v prvním patře. Otevřené však bývá jen jedno křídlo dveří, kudy kočárek neprojede. „Poplatky chodí platit manžel, s kočárem je to tady pro mě zbytečně komplikované,“ komentuje situaci na úřadě Kolmanová.
Nové chodníky se sníženými obrubníky lidem s kočárky vyhovují. Špatně se redakci Sedmičky jezdilo jen po staré dlažbě v historickém centru a na sídlištích, kde jsou ještě vysoké obrubníky. Vedení města má ale v plánu je postupně vyměnit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem