Dva ze tří posledních plzeňských doktorů neměli dostat titul | E15.cz

Dva ze tří posledních plzeňských doktorů neměli dostat titul

Share on Facebook Messenger
Dvě ze tří rigorózních prací neodpovídají standardům, které tato vědecká práce musí mít. Takový ortel dnes vyřkl Karel Eliáš, šéf katedry obchodního práva na Západočeské univerzitě v Plzni nad pracemi, za které dostali magistři Ronald Němec, David Petrilák a Marel Šlégl doktorský titul JUDr.

Všichni tři zde narychlo obhájili pátého října, tedy v době kdy vypluly na povrch skandály, díky kterým je plzeňská škola označována jako justiční mafie. A jejich obhajoba hned od začátku vzbudila pochyby.
O přezkoumání úrovně rigorózních prací Karla Eliáše požádal Jiří Pospíšil, který je vedením fakulty prozatím pověřený. Podle Pospíšila je v pořádku pouze práce Marka Šlégla. „V žádném případě se nejedná o plagiáty. Jsou to autorské práce. Nároku na rigorózní práci ale neodpovídají,“ uvedl děkan Pospíšil.
Eliáš je jedním z nejlepších právních teoretiků v zemi a je mimo jiné pověřený sestavením nového občanského zákoníku. Podle něj měli autoři dvou prací vážné nedostatky v práci s literaturou. „Problém, ale vidím především v komisi, která takovou práci pustila,“ uvedl Eliáš.
Ronald Němec se podle vlastních slov nemá za co stydět. „Jsem na svou práci hrdý, protože mé téma nikdo v republice (alespoň pokud vím do roku 2008) nepsal,“ uvedl. Trojice uchazečů o titul JUDr. práce obhajovala pátého října bez vědomí nového šéfa fakulty. V komisi zasedli kromě Kindla i jeho dva spolupracovníci, předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký a Ondřej David, bývalý spoluvlastník soukromé Vysoké školy v Karlových Varech. Poté Pospíšil obhajoby disertačních prací na fakultě zatrhnul.
Všechny tři práce ještě jednou posoudí Aleš Gerloch, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Poté vše předám panu rektorovi a ten ať posoudí, zda zahájí odejmutí titulů, nebo ne,“ dodal.
Ronald Němec, předseda karlovarského občanského sdružení Mladí duchem, je zaměstnanec karlovarské advokátní kanceláře a člen ODS. Marek Šlégl je mimo jiné členem dozorčí rady společnosti ČEZ Energetické produkty. Třetím studentem je David Petrilák. Také koncipient v jedné z karlovarských advokátních kanceláří. Všichni tři své práce v médiích přesvědčivě bránili, podle svého názoru je zpracovali řádně a stojí si za ní.
„Pokud se sejdou dva právníci, mají na věc tři názory. To se asi stalo nyní: jeden názor měla komise, druhý prof. Eliáš. Ronald Němec od počátku vítá jakýkoli přezkum své práce nebo i opakovanou obhajobu. Pokud má prof. Eliáš nebo jakýkoli jiný právník na jeho práci nesouhlasný názor, je připraven svou práci veřejně obhájit – tak, jak je vysokoškolským standardem. Musí mu k tomu být ale dán prostor tak, jak je uvedeno ve vysokoškolském zákoně,“ řekl Sedmičce Robert Němec, který Ronalda Němce mediálně zastupuje.
Proděkanka pro studium právnické fakulty Petra Jánošíková poslala 14. února 2011 Ronaldu Němcovi dopis, ve kterém uvádí, že rigorózní řízení absolvoval „lege artis“, tedy v souladu s pravidly.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.