Dvě novinky BlackBerry: dotyky i klasická klávesnice | E15.cz

Dvě novinky BlackBerry: dotyky i klasická klávesnice

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Aleš Pospíšil, Mobilmania.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Manažeři, těšte se. Nové komunikátory BlackBerry Bold 9790 a Curve 9380 jsou krásné, plné moderních technologií, ale také se drží značkových tradic.

Kanadská společnost Research In Motion (RIM) představila dvě nové BlackBerry, jde o modely vyšší střední třídy s operačním systémem BlackBerry OS7. První novinkou je BlackBerry Bold 9790 s QWERTY klávesnicí a dotykovým displejem, druhý nový model je ryzí dotykovka, dostal označení BlackBerry Curve 9380. V tiskové zprávě výrobce samozřejmě nešetří chválou zahrnující působivě tenký a stylový design, vylepšenou komunikaci, multimédia, produktivitu a konektivitu na sociální sítě.

Nové vymoženosti má na svědomí zejména BlackBerry OS7. RIM vyzdvihuje lepší uživatelskou zkušenost při prohlížení webu, hlasové vyhledávání, podporu pro rozšířenou realitu (Augmented Reality), Near Field Communication (NFC), oddělení soukromí od pracovních záležitostí a navrch celou škálu aplikací pro zvýšení produktivity.

Bez nutnosti cokoli stahovat je BB OS7 vybaven editorem dokumentů Docs-To-Go s podporou formátů World, Excel a Powerpoint. Internetový prohlížeč dostal pohlednější grafiku a vylepšený JavaScrip, který umožní rychlejší prohlížení webu. Přidána byla podpora moderního standardu HTML5.

Bold 9790: Odvážné ostružiny s dotyky

Věrný svým předchůdcům řady Bold přináší typ 9790 výkon a ergonomii díky plnohodnotné klávesnici a dotykovému displeji. Přístroj má rozměry 110 × 60 × 11,4 milimetru, hmotnost činí 107 gramů. Displej nabídne úhlopříčku 2,45 palce a rozlišení 480 × 360 bodů. Kapacitní dotykový panel vyrobený technologií TFT dovede zobrazit 16 milionů barev. Pod displejem najdeme optický trackpad a čtveřici dalších tlačítek.

Sympatický design nelze modelu Bold 9790 upřít Autor:
Sympatický design nelze modelu Bold 9790 upřít

BlackBerry Bold 9790 pohání 1 GHz procesor Marvel Tavor MG1, což dle výrobce spolu se 768 MB RAM zajistí hladký chod systému, ať už brouzdáte na webu, spouštíte aplikace, pracujete s dokumenty nebo si užíváte multimedia. Přístroj dále nabídne 8GB vnitřní paměť a rozšiřitelnost až na 40 GB díky microSD kartě.

Novinka zvládá sítě druhé i třetí generace včetně rychlých dat HSDPA (až 7,2 Mb/s) pro stahování a HSUPA (až 5,6 Mb/s) pro odesílání dat. Samozřejmostí je Wi-Fi a Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Pro připojení k PC slouží microUSB konektor. „Nebojácná ostružina“ nabídne ještě GPS s asistovaným startem a technologii NFC, která se v blízké budoucnosti postará například o bezhotovostní platby.

Zapomenout nesmíme ani na 5 MPx fotoaparát s automatickým ostřením, bleskem, detekcí tváře a stabilizátorem obrazu. Video dovede 9790 natáčet v rozlišení VGA (640 × 480 bodů). Přední kamera pro videohovory chybí. S baterií o kapacitě 1 230 mAh vydrží přístroj až 408 hodin v pohotovostním režimu a pět a půl hodiny hovoru.

Curve 9380: Křivky nejen pro manažery

O dalšího člena se rozrostla i řada Curve, je jím model 9380. Dotykovka s hmotností 98 gramů a rozměry 109 × 60 × 11,2 milimetru není jen pro manažery a řídící pracovníky. RIM s ní chce očividně konkurovat i mimo tradiční firemní klientelu. Nový majitel v ní najde přeinstalovány aplikace pro sociální sítě včetně BBM (BlackBerry Messenger), Facebooku a Twitteru. Přidává také prohlížeč rozšířené reality, který má hardwarovou oporu v akcelerometru a elektromagnetickém kompasu.

Curve 9380 necílí na řídící pracovníky, je to prostě Ostružina pro všechny Autor:
Curve 9380 necílí na řídící pracovníky, je to prostě Ostružina pro všechny

Displej „Křivky“ má úhlopříčku 3,2 palce a rozlišení 360 × 480. Jde opět o kapacitní TFT panel schopný zobrazit 16 milionů barev. Co do konektivity je na tom Curve 9380 podobně jako současně představený Bold. Pracuje v sítích druhé i třetí generace, má HSDPA i HSUPA, Wi-Fi, Bluetooth 2.1 s EDR a disponuje i technologií NFC. Nechybí ani navigace GPS. Má ale slabší 800 MHz procesor a jen 512 MB operační paměti. Stejně tak kapacita uživatelské paměti činí 512 MB, lze ji rozšířit až o 32 GB pomocí katry microSDHC.

Také fotoaparát je 5MPx, dle specifikací ale schází autofocus. Video dovede opět nahrávat v rozlišení VGA (640 × 480 bodů). Obě novinky mají být dostupné již velmi brzy, svou premiéru v ČR ale pravděpodobně do Vánoc nestihnou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video