Facebook dokončil převzetí WhatsApp, hodnota obchodu ještě stoupla | E15.cz

Facebook dokončil převzetí WhatsApp, hodnota obchodu ještě stoupla

Aplikace WhatsApp (ilustrační foto)
Aplikace WhatsApp (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Jan Persiel via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provozovatel největší světové sociální sítě Facebook dokončil převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp. Hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původní úrovně o téměř tři miliardy dolarů na 21,8 miliardy dolarů (asi 474 miliard korun). Je to největší akvizice v desetileté historii Facebooku a je větší než jakákoli koupě dalších technologických gigantů Google, Apple nebo Microsot.

Facebook oznámil dohodu o převzetí aplikace WhatsApp letos v únoru a oznámená cena už tehdy vyvolala údiv. Analytici ale podle agentury Reuters uznávají, že Facebook nutně potřeboval opěrný bod na rychle rostoucím trhu zasílání mobilních zpráv.

Mezitím vzrostla hodnota akcií Facebooku, které v rámci transakce dostanou vlastníci a zaměstnanci WhatsApp výměnou za své akcie. Facebook zaplatil za firmu 4,6 miliardy USD v hotovosti a přidal k tomu 178 milionů svých akcií.

WhatsApp umožňuje posílat textové zprávy mezi mobilními telefony nejrůznějších značek prostřednictvím internetového připojení. Díky tomu je možné vyhnout se poplatkům mobilních operátorů. WhatsApp rychle expanduje a nyní má přes 600 milionů uživatelů.

Facebook dnes jmenoval do své správní rady spoluzakladatele a výkonného šéfa WhatsApp Jana Kouma. Ten bude svou firmu v rámci Facebooku nadále řídit a za to dostane během čtyř let 24,9 milionu omezeně obchodovatelných akcií Facebooku v dnešní hodnotě téměř dvou miliard dolarů, sdělil dnes Facebook regulačním úřadům. Stejně jako šéf Facebooku Mark Zuckerberg bude ale i on dostávat jen symbolický roční „plat“ jeden dolar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video