Finský pivovar uvařil 170 let staré pivo z potopené lodi | E15.cz

Finský pivovar uvařil 170 let staré pivo z potopené lodi

Replika piva nalezeného v potopeném vraku lodi
Replika piva nalezeného v potopeném vraku lodi
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Finský pivovar uvařil belgické pivo podle toho, které se našlo v lahvích, jež se před 170 lety potopily společně s obchodní lodí v Baltském moři. A milovníci zlatého moku tak mají příležitost ochutnat, jakému pivu holdovali jejich pra-pra-pradědečci.

Pivo mohlo být napodobeno díky pečlivému výzkumu finských a belgických vědců, kteří se do tohoto úkolu pustili po nalezení vraku lodi u finských Alandských ostrovů v roce 2010. Potápěči zkoumající v hloubce 12 metrů vrak lodi, našli jen pět lahví piva po boku 145 lahví šampaňského, které byly později potvrzeny jako nejstarší pitelný sekt na světě.

„Na rozdíl od šampaňského pivo nevypadalo, že by se dalo pít,“ uvedl v prohlášení tým vědců belgické Katolické univerzity v Lovani. Ovšem moderní chemie a trocha vynalézavosti jim dokázaly, že se mýlí.

Výsledek „nám dává šanci okusit, jak začátkem 19. století chutnalo luxusní pivo,“ řekl Jan Wennström, ředitel finského pivovaru Stallhagen. Tento proces nicméně vyžadoval práci téměř detektivní. Předpokládalo se, že se objevená loď potopila někdy po roce 1840, ale nikdo neznal její jméno, ani odkud plula. Což znamená, že záhadou byl také původ piva.

Odborníci ve finském výzkumném středisku VTT nedaleko Helsinek došli k závěru, že bylo pravděpodobně uvařeno v Belgii. A zapojili do zkoumání vědce z univerzity v Lovani, kteří dostali za úkol najít přesné přísady a zjistit, jak se dávné pivo vařilo.

„Největší výzvou bylo zjistit, jaký typ mikroorganismů se používal k výrobě tohoto druhu piva,“ řekl microbiolog Guido Aerts. Mnoho sládků se shodne na tom, že kvasnice jsou nejdůležitější přísadou, která rozhoduje o unikátní chuti piva. Ale kvasnic jsou tisíce variant a najít tu, která byla použita tehdy, bylo složitým úkolem.

Historické pivo vyrobené pivovarem Stallhagen Autor: Profimedia.cz

„Kultura kvasnic použitá k výrobě tohoto piva byla 170 let stará a nebylo snadné ji identifikovat, protože byla kontaminována dalšími látkami,“ dodal Aerts. Vědci si nicméně byli jistí, že šlo o luxusnější pivo s ohledem na to, že se přepravovalo v lahvích a ne v úspornějších sudech.

Nyní je toto pivo dostupné v celé své dávné slávě. Je podstatně sladší než současná piva a jeho obsah alkoholu je 4,5 procenta. Finský pivovar uvařil 120.000 lahví piva nazvaného Stallhagen 1843, které je podle Wennströma „vytříbené a jemné“.

Firma také vytvořila luxusní „speciální edici“ v uměleckých lahvích, kterých původně vzniklo 1000; první z nich se v září na aukci vydražila za 850 eur (asi 23.500 korun).

Část výtěžku půjde na další výzkum vraku lodi, který je stále na dně moře, a v němž se „nepochybně skrývají další poklady mimo těch, které už byly nalezeny“, dodal Wennström.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.