Ford plánuje robotická auta bez volantu a pedálů, výroba začne za pět let | E15.cz

Ford plánuje robotická auta bez volantu a pedálů, výroba začne za pět let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká automobilka Ford Motor hodlá do roku 2021 zahájit hromadnou výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů. Ford předpokládá, že nový automobil budou zpočátku využívat zejména provozovatelé přepravních služeb usilující o snížení nákladů na řidiče.

Podle generálního ředitele Fordu Marka Fieldse nebude automobil v počáteční fázi dostupný individuálním zákazníkům. „Udělali jsme spoustu práce ve snaze snížit náklady na technické součástky, ale zpočátku to stále bude relativně drahý vůz,“ řekl Fields listu The Wall Street Journal.

Automobilka ve snaze o urychlení vývoje samořízených vozidel zvyšuje investice do technologických podniků a rozšiřuje svůj výzkumný tým. Například výzkumné středisko v Silicon Valley se zvětší na více než dvojnásobek. Ford tak patří k automobilkám, které zabírají v oblasti nejvíce plochy.

„Příští desetiletí bude definováno automatizací automobilů. Samořízená vozidla podle nás budou mít na společnost podobně významný dopad jako pásová montážní linka Fordu před sto lety,“ uvedl Fields. „Jsme odhodláni dostat na silnici autonomní vůz, který by zlepšil bezpečnost a vyřešil sociální i environmentální problémy milionů lidí – nejen těch, kdo si mohou dovolit luxusní automobily,“ dodal.

Uvedení autonomních vozů do provozu v roce 2021 je součástí plánu Ford Smart Mobility, který má automobilce zajistit přední místo v oblasti mobility, konektivity nebo analýzy dat.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video