Futurama Business Park bude zelený | E15.cz

Futurama Business Park bude zelený

Podle plánu pokračuje stavba nového moderního administrativního centra Futurama společnosti IMMORENT ČR v Praze 8 - Karlíně. Již v listopadu byla dokončena hrubá stavba první etapy, tedy budov A1, A2 a C.

Administrativní centrum Futurama Business Park je koncipováno jako komplex energeticky úsporných budov, které využívají moderních technologií. Hodnocení vyžadované směrnicí Evropské rady (č. 2002/91/ES) je zařadilo mezi budovy třídy A - vysoce úsporné. Šetření s energiemi se projevuje hned několika způsoby -systém prosklení a stínění je navržen tak, aby v zimním období nedocházelo k nadměrným ztrátám tepla, a naopak v letních měsících se pomocí zastínění omezuje průnik venkovního tepla do interiéru. Systém centrálně ovládaného stínění prosklených ploch přináší až 20 procent úspor na chlazení ve srovnání s budovami, které nemají systém stínění vybudovaný vůbec. Hlavním zdrojem tepla je v objektu tepelné čerpadlo v kombinaci s výměníkovou stanicí. Systém chlazení a vytápění znemožňuje, aby se jednotlivé prostory zároveň vytápěly a chladily.

#####Součást konceptu Nový Karlín

Jednou z technicky náročnějších částí stavby bylo vybudování vodovodních a kanalizačních přípojek pomocí speciální podzemní tuneláže, aby nebyl narušen provoz v sousedící Sokolovské ulici, kde jsou přípojky vedené. Na realizaci stavby se denně průměrně podílí zhruba 120 lidí pod vedením hlavního dodavatele stavby, společnosti Züblin. Futurama Business Park je projektem, který přesně zapadá do konceptu tzv. Nového Karlína. Objekt vyrůstá na místě, kde dříve stály budovy statistického úřadu v těsné blízkosti stanice metra Invalidovna (trasa B) a nabídne v první etapě 16 tisíc m2, celkem pak asi 40 tisíc m2 kancelářských prostor. V areálu, který bude celkem čítat pět budov, je plánována také infrastruktura v podobě restaurace, obchodů a dalších služeb. První nájemci by se měli do moderních prostor stěhovat už na konci roku 2009. Celková investice do projektu je tři miliardy korun. Velký důraz je přitom kladen také na okolí a hospodárný provoz areálu. Jednotlivé budovy jsou navrženy tak, že mezi sebou tvoří ulice se vzrostlou zelení, uprostřed areálu protéká říčka, vrcholící vodním prvkem ve vstupní piazze areálu. „Futurama má ambice vytvořit velmi příjemné pracovní prostředí. V projektu se například počítá s návazností na sousedící park“, uvedl jednatel společnosti IMMORENT ČR Tomáš Velemínský.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!