Galicijské vesnice se vylidňují. Tamní realitka je prodává | E15.cz

Galicijské vesnice se vylidňují. Tamní realitka je nabízí k prodeji už od jednoho milionu

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nízká porodnost, rychle stárnoucí společnost a nekvalitní infrastruktura se na podobě španělské Galicie zásadně podepsaly. Oblast na severozápadě Pyrenejského poloostrova se potýká s vylidňováním - aktuálně tam lze najít zhruba 3600 opuštěných vesnic. Některé z nich si mohou vybraní zájemci koupit. 

„Ceny obcí, které nabízíme k prodeji, se pohybují od 50 tisíc eur (1 275 000 korun) až do dvou milionů eur (51 milionu korun). Odvíjí se to jak od stavu nemovitostí, ale také od lokality,” přibližuje galicijská rodačka Rosy Costoya pro server BBC

Původně farmářka v roce 2005 založila spolu se svým manželem z Británii společnost Galician Country Homes obchodující s venkovskými nemovitostmi a opuštěnými obcemi. Po skromných začátcích, kdy vytipované vylidněné obce objížděla, ji v současnosti hledání opuštěných lokalit ulehčuje internet. Potenciální majitelé se hlásí sami, většinou jde o Brity, Američany nebo Španěle. 

„Hodně důležité pro mě je vybrat co nejlepšího nového majitele. Přeci jen prodávám kus své země, část galicijské historie,“ přibližuje Costoya. Poslední vesnici prodala zákazníkům z Londýna, které vybírala z dvou set kandidátů. Vesnička poblíž přímořského města Viveiro se třemi domy, obrovským pozemkem a pláží stála 300 tisíc eur. 

„Jsme si vědomi toho, že nám patří kus Galicie, a je to pro nás důležité. Chceme zde trávit hodně času,“ uvedla nová majitelka Serena Evans.

Vylidňování galicijských vesnic se dostává do popředí zájmu tamních aktivistů, kteří se snaží přitáhnout i zájem politiků. Předseda regionální vlády Alberto Núñez Feijoo se systém různých pobídek snaží přilákat zpět domů galicijské rodáky pracující v zahraničí.

 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video