Hackeři napadli web slovenské vlády, útok na Facebook se nekonal | E15.cz

Hackeři napadli web slovenské vlády, útok na Facebook se nekonal

Anonymous
Anonymous
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hackeři z hnutí Anonymous dnes večer napadli a vyřadili z provozu webové stránky Úřadu vlády Slovenské republiky. Hnutí tak zřejmě reagovalo na oznámený záměr slovenské vlády připojit se k protipirátské smlouvě ACTA, kterou ve čtvrtek v Tokiu podepsalo 22 členských zemí Evropské unie včetně České republiky. Anonymous v této souvislosti napadli už ve čtvrtek i některé české servery a v pátek tři mexické vládní servery.

Protest slovenských hackerů začal v 18:00 SEČ a stránky vlády měly zůstat nefunkční nejméně do 20:00 SEČ, což se podařilo. Podle hackerů smlouva ACTA, stejně jako její americké obdoby SOPA a PIPA, představují hrozbu pro svobodné šíření informací na internetu.

Smlouvu ACTA má na rokování slovenské vlády předložit ministerstvo hospodářství. To však nyní stále spadá pod liberální stranu Svoboda a spravedlnost (SaS), která omezování internetu odmítá. Anonymous tak zatím vyčkává s ohlášeným útokem i na toto ministerstvo.

Přes předcházející hrozbu zůstala dnes funkční internetová sociální síť Facebook. Nenaplnila se tak výzva zveřejněná tento týden prostřednictvím videonahrávky hlásící se k hackerskému sdružení Anonymous, aby se uživatelé internetu v šest hodin ráno připojili k útoku proti Facebooku. Hnutí Anonymous však popřelo, že by bylo iniciátorem této výzvy.

Už v pátek skupina odpůrců ACTA zaútočila na tři mexické vládní servery na protest proti navrhovanému zákonu, který má zpřísnit místní právní předpisy týkající se online sdílení souborů. Napadené servery patří ministerstvu vnitra, Senátu a Poslanecké sněmovně.

Návrh zákona, který předložil minulý měsíc senátor vládní Strany národní akce Federico Doring, by kriminalizoval nahrávání hudby, videí či knih na internet bez povolení vlastníka autorských práv.

Nejradikálnější příslušníci internetové komunity dali najevo nesouhlas s českým podpisem dohody ACTA již ve čtvrtek, kdy na několik hodin vyřadili z provozu webové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA).

Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi nebo pouhými informacemi a sděleními na internetu.

Uživatelé obvykle své příspěvky a obrázky publikují anonymně pod hlavičkou Anonymous. Členové skupiny se často prezentují s maskou tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guye Fawkese, která je inspirována komiksem V jako Vendeta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video