Horka trápí lidi i zvířata | E15.cz

Horka trápí lidi i zvířata

Padají teplotní rekordy a lidé i zvířata se potýkají se zdravotními potíži.

Vedra, která zasáhla minulý týden celou Českou republikou měla na svědomí plná koupaliště, fontány, ale také zdravotní potíže lidí i jejich zvířecích mazlíčků. Lékaři řešili především bolesti hlavy, kloubů a celkovou únavu těla.

V teplých dnech se nesmí větrat, říká lékařka

„V době, kdy je veku až příliš teplo by lidé měli upravit svůj jídelníček. Jíst by se mělo více ovoce a zeleniny, hlavně lehká jídla. To, v čem karvinští nejvíce chybují je, že se snaží vyvětrat a otevírají okna. Opak je pravdou. Otevírat okna bychom neměli během dne vůbec. Zásadou je vyvětrat zrána, kdy je venku ještě chladněji, důkladně celý byt. Pak všude okna zavřít, zatáhnout žaluzie a závěsy a teplo si tak nepouštět domů. Jinde ve světě je to samozřejmá věc. To zatím lidé moc nevědí,“ řekla lékařka Helena Smetanová.

Samozřejmostí je dodržování pitného režimu. Vypít by během parných letních dnů měl každý i tři litry vody denně a to i tehdy, když žízeň právě necítí. Pít by se kromě vody měly i jemně perlivé minerálky a zředěné ovocné šťávy. Další zásadnou je volba správného oblečení. Na hlavě by neměla chybět čepice nebo klobouk nejlépe z bavlny a černé barvy.

Čekárny lékařů tropická vedra příliš nenaplnila. „Několik případů, jsme u nás v ordinaci měli. Byly to děti, které si stěžovaly hlavně na bolesti hlavy, kloubů a únavu. To vše může počasí způsobit,“ dodala Smetanová.

Některé lidi od práce ale ani horko neodradí. „Teplo mi vůbec nevadí, naopak jem minulý týden na zahrádce udělala největší pokrok,“ sdělila Lýdie Pietraszková.

Potíže mají plemena s krátkým čumákem

„V době horkých letních dnů by majitelé především plemen s kratšímy čumáky měli zkrátit procházky, zvíře držet ve stínu a zásobit ho dostatkom pitné vody. Psi se nepotí, takže tělo chladí dýcháním. Setkal jsem se s několika případy, kdy přehřátí pejska vedlo až ke smrti a za poměrně krátkou dobu. Jsou to případy, kdy majitelé nechají zvíře zavřené v autě na parkovišti před obchodním domem a jdou nakupovat,“ vysvětlil veterinář Miroslav Voříšek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.