„Hráči neměli ani na nájem“

Obránce Jiří Koubský věří, že se Slavia v Gambrinus lize zachrání. Finanční potíže klubu mu ale nadělaly starosti.

Když se po pěti letech vracel do české ligy, chtěl se porvat o titul a zahrát si Ligu mistrů. Odchovanec kyjovského fotbalu Jiří Koubský má ale v dresu pražské Slavie po podzimní části sezony opačné starosti. Tým se plácá na chvostu tabulky, a navíc nemá peníze.

„Když mě Slavia v létě oslovila, nenapadlo mě, co se může stát,“ říká Koubský, bývalý hráč Zlína, Sparty a naposledy švýcarského St. Gallenu.

Kdyby vám někdo před sezonou řekl, že Slavie bude hrát o záchranu, bral byste to jako hloupý žert?
Určitě. Každý ví, že Sparta a Slavie vždycky hrají o špičku ligy a o titul. Tak to bylo a doufám, že i bude. Ale nahromadilo se hodně problémů. No, sportovně jsme tomu taky nepomohli.

O finančních problémech klubu se v poslední době hodně mluví. Dotkly se i vás?
Nějaké zpoždění při vyplácení peněz je. Ale mnohem hůř jsou na tom kluci, kteří jsou tady delší dobu. Je to nepříjemné. Někteří hráči neměli na nájem nebo leasing auta. Doufám, že nejhorší máme za sebou.

Některých hráčů se Slavie kvůli vysokým smlouvám zbavuje. Pomyslel jste na to, že byste musel odejít?
Zatím žádné takové náznaky nemám. Jsem ale realista, začínáme 3. ledna, stát se může absolutně cokoliv. I když vedení se spíš zbavuje hráčů, kteří tady vybojovali titul a hráli Ligu mistrů.

Vaším odchodem by Slavia ztratila jednoho z nejlepších střelců. Jak si vysvětlujete své čtyři podzimní branky?
Do šancí jsem se v zápasech dostával vlastně pořád. Největší radost mám z posledních utkání, to jsem se trefil třikrát v řadě. Tak jsem si říkal, že je škoda, že liga má přestávku.

Když na své výkony navážete, možná budete nejproduktivnější hráč mužstva.
Náš velký problém je, že se málo prosazují ofenzivní hráči. Zranil se Standa Vlček, pak jsme měli vpředu samé mladé kluky. Hráli jsme dobře, ale bohužel, jen po soupeřovo vápno.

První zápas jara hostíte Brno. Bude to klíčový duel v boji o udržení?
Všichni říkají, že ano, protože na Brno máme pouze bod náskok. Já bych to tak nebral. Hraje se přece třináct utkání, jedno určitě nebude rozhodovat o tom, jestli se zachráníme.

Ale případná porážka by to zkomplikovala.
Teď nás čeká tvrdá příprava, která nás, doufám, odrazí k lepším výsledkům. Ale nemusíme předvádět žádný super fotbal. Stačí, když budeme sbírat body.

V kabině jsou společně s vámi další tři bývalí hráči Zlína. To skoro vypadá, že Slavii bude zachraňovat fotbalová líheň z východu Moravy.
Tak hlavně s Davidem Hubáčkem si rozumíme perfektně. I s Bobby Zlámalem jsme v pohodě. S Ondrou Čelůstkou jsem se moc neznal, protože když jsem odcházel ze Zlína, tak on byl v dorostu. Ale sledoval jsem ho. Když odcházel do Itálie, tak mě to jako bývalého Zlíňana muselo zajímat.