Hudební recenze: Supraphon na novém dvojalbu oživuje pravěk českého bigbítu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Hudební recenze: Supraphon na novém dvojalbu oživuje pravěk českého bigbítu

Hudební recenze: Supraphon na novém dvojalbu oživuje pravěk českého bigbítu
Skupina Olympic na fotografii z roku 1965
• 
ZDROJ: ČTK
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Supraphon loni vydal výběr písní ze dvou pověstných pražských beatových festivalů z konce šedesátých let. Nyní přichází s dvoualbem z ještě starších počátků tuzemské rockové scény.

 

V době, kdy se alba hudebních interpretů šíří éterem nejrůznějšími digitálními i analogovými cestami, přišel Supraphon s dvoualbem archivních a raritních nahrávek z půlky šedesátých let, které bylo ve své době možné slyšet jen z rádia a malých vinylových desek.

Hudební recenze: Neurosis dále vybrušují charakteristický styl

Jedná se přitom o nejstarší nahrávky proslavených i zapomenutých kapel, jejichž cesta k první dlouhohrající desce byla kvůli tehdejšímu systému předlouhá a trvala mnohdy léta – vždyť prvním dlouhohrajícím rockovým albem se stala až Želva od Olympiku v okupačním roce 1968. Většina kapel tak byla do té doby ráda za možnost nahrát alespoň jednu či dvě písně na malý vinylový singl – a právě z nich je výběr složen.

Do rukou se tak zájemcům o pravěk českého a slovenského bigbítu dostává šest desítek nejstarších a cenných nahrávek devíti kapel formujících tehdejší scénu, nejen Olympiku Petra Jandy a Beatmenů Deža Ursinyho, ale i kapel jako Mefi sto, Vulkán, Matadors či Flamengo.

Vypsaná fixa neztrácí dech ani invenci

Z nahrávek zní na jedné straně ještě částečný amatérismus, na druhé pak neskrývané nadšení. Po loňské kompilaci ze dvou pražských beatových festivalů tak mají zájemci o českou bigbítovou scénu další cenný relikt mapující kořeny scény, z nichž tuzemský rock žije dodnes.


Big Beat Line 1965–1968
Vydal: Supraphon
Hodnocení: 80 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!